Annesine Işkence Eden Babasını Öldüren Gence 15 Yıl Hapis

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakırköy’de 13 Ekim 2020 tarihinde, kendisine ve annesine çocukluk senelerinden bu yana eziyet eden ve cezaevinden çıktıktan sonra tehditlerde bulunan babası Yusuf Cemal Sezgin’i öldüren maznun Haydar Mert Kaymaz’ın suçlandığı davada duruşma kurulu kararını açıkladı. Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki mahkemeye, maznun Haydar Mert Kaymaz tutuklu bulunduğu cezaevinden getirildi. Maznunun ailesi ve avukatı da mahkemede hazır bulundu.

Maznun avukatı Aslı Tanrıkurt Ercan beyanında, “Müvekkilimin maktule uyguladığı şiddet, annesine uyguladı şiddet ve öbür eylemleri düzeylerde detaylı olarak anlatılmıştır. Vicdanen de babası konumunda değildir. Tüm bu nedenler karşısında müvekkilim hakkında ağırlaştırılmış müebbet uygulanmamasını ve ağır tahrik kararlarının uygulanarak tahliyesine karar verilmesini arz ediyorum” biçiminde konuştu. Duruşma tarafından son lafı sorulan maznun, “Bir diyeceğim yoktur” dedi.

Kararını açıklayan duruşma kurulu maznun hakkında ‘babasını haksız tahrik altında isteyerek öldürme’ kabahatinden 18 sene mapus cezasına çarptırdı. Duruşma maznuna iyi hal indirimi uygulayarak 15 sene mapus cezasına hükmetti. Duruşma ayrıca maznunun popülasyon kaydındaki baba hanesinin Yusuf Cemal olarak düzenlenmesine karar verdi.

Mahkemenin ardından adliye önünde açıklama yapan maznunun annesi Songül Çapan, “Biz 22 sene süresince bu adamın eziyetleriyle yaşadık. Son 2.5 yıldır oğlum içeride olmasına karşın bir huzur var içimde. Hani derler ya tabutla giden gelmez kelepçe ile giden kazanç diye. Ben de oğlumu hep tabutla gidecek diye düşünerek yaşamımı geçirdim. 63 tane kabahat dosyası olan bu adam yaşıyor olsaydı bir kabahat cihazı gibi ortalıklarda dolaşmaya devam edecekti. Benim çocuğum kendi ailesinin, eşinin, evladının, annesinin yaşamını kurtardı. Onun hasar verdiği tam insanlar, dava dosyalarında bu bireyin can verdiğini gördüler ve ellerini açıp Allah’a şükrettiler” biçiminde konuştu.

Anne Çapan, “Benim oğlum orada uyuyor ama bir hayli insanın da şükür duasını alıyor. Verilen karara itiraz edeceğiz. Bir üst duruşmaya gideceğiz. Ben soluğum yettiği sürece oğlumu arttayım. Benim oğluma o adamın soy adı bilgilemez. Oğlum öyle bir adamın asla popülasyonunu taşıyamaz. Ben o adamın eline düştükten sonra çocuklarımı yaşatabilmek için yaşadım. Soluk alıyor ya da almıyor olmam çok ehemmiyetli değildi. Benim oğlum evladından 2.5 yıldır ayrı. Çocuğu 1.5 yaşındayken içeriye girmişti şuan 4 yaşında. O adam benim oğlumu çocuğuyla, eşiyle, benimle tehdit etti. Oğlumun yapabilecek başka hiç bir şeyi kalmamıştı. Bunu can havliyle yaptı” ifadelerini kullandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddia belgesinde, 13 Ekim 2020 tarihinde Bakırköy’de alana gelen hadise anlatıldı. İddia Belgesinde Haydar Mert Kaymaz’ın silah ile başına ateş ettiği biyolojik babası Yusuf Cemal Sezgin’i öldürdüğü açıklandı. İddia Belgesinde maktul Yusuf Cemal Sezgin’in 2 sayfa adli sicil dökümü olduğu da belirtildi. Can Veren Sezgin’in daha önceki eşine ve maznun oğlu Haydar Mert Kaymaz’ın eziyet ebadında şiddet uyguladığı da iddia belgesinde anlatıldı. Dosyayı bir tam olarak değerlendiren cumhuriyet savcısı maktul Yusuf Cemal Sezgin’in kabahat işlemeyi sanki bir yaşam felsefesi haline getirdiğini aktararak ” Maktul Sezgin’in yoğun ve devamlılık talep eden haksız ağır tahrik oluşturacak eylemleri sonucunda maznun isteyerek adam öldürme kabahatini işlemiştir” değerlendirmesinde bulundu. İddia Belgesinde Maznun hakkında ‘haksız tahrik altında isteyerek öldürme’ kabahatinden 18 seneden 24 seneye kadar mapus cezası arzında bulunuldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Annesine Işkence Eden Babasını Öldüren Gence 15 Yıl Hapis

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz