Aşağı Avusturya Eyaletinde Aşırı Sağcılarla Hükümet Kuran Merkez Sağ Partiye Tepkiler Artıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alt Avusturya eyaletinde fazla sağcılarla hükümet kuran merkez sağ partiye müteveccih tepkiler çoğalıyor.

Eyalette ocakta yapılan tercihlerde yüzde 10’a yakın rey kaybına karşın birinci olan iktidarın büyük ortağı merkez sağ Avusturya Millet Partisinin ÖVP fazla sağcı Hürlük Partisi FPÖ ile ortak yönetim kurması tepkilere yol açtı.

ÖVP’nin Alt Avusturya Eyalet Başkanı Johanna Mikl-Leitner, eyalet meclisinde çoğunluğu kaybetmesi sebebiyle yeni hükümeti kurmak için evvel Sosyal Demokrat Parti SPÖ ile görüştü, görüşmelerin akamete uğraması üzerine münazaralı bir karar alarak fazla sağcı partiyle uyuştu.

Fazla sağcı FPÖ’nün Alt Avusturya Eyalet Başkanı Udo Landbauer’in münazaralı ırkçı geçmişi, aynı partiden meclis azası başka bir siyasetçinin “Nazi selamı” verirken çekilmiş resimlerinin ortaya çıkmasına karşın Mikl-Leitner’in bu partiyle ortak yönetim kurması tepkilere neden oldu.

Kovid-19 temkinleri ve salgın tedbirlerine uymayanlara müteveccih cezaların bağışlanması gibi taahhütleri tercih sürecinde sıklıkla dillendiren, böylece reylerini artıran fazla sağcılarla ortak yönetim hükümeti kuran Mikl-Leitner’in bu mevzulara ait nasıl adım atacağı merakla bekleniyor.

SPÖ ile uzlaşamayan Mikl-Leitner’in FPÖ ile kısa zamanda uyuşmasına ilk tepki Sosyal Demokratlardan geldi.

“Merkez sağ, Hitler selamı verenlerle uyuştu”

Sosyal Demokratlar, “Sosyal projelere ait SPÖ ile uzlaşamayan Mikl-Leitner, Nazi propagandası yapanları seçim etti” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler de Mikl-Leitner’in kurduğu ortak yönetimle cemiyeti birleştireceğini ileri sürdüğünü, muhacir orijinli gençlere ayrıştırıcı tavır sergileyen, Nazi propagandası kapsayan kitapları masum göstermeye çalışan siyasetçilerle bunu nasıl muvaffak olacağının münakaşa mevzusu olduğunu belirtti.

Avusturya’daki Yahudi Cemaati başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sarih biçimde Nazi geçmişi bulunanlarla ortak yönetim kurulmasının bu şahısların haysiyet görmesine, fazla sağcı, ırkçı yaklaşımların çoğalmasına yol kalemtıraşı yorumunda bulundu.

Irkçılık karşıtı çalışmalarıyla öğrenilen SOS Mitmensch Derneği de 23 Mart’ta ÖVP’nin Alt Avusturya eyalet merkezi önünde protesto eylemi yapacağını duyurdu.

Bu arada siyaset bilimciler, iki partinin kurduğu ortak yönetimin 2024’te yapılması tasarlanan genel tercihlere müteveccih hazırlık olduğu, kamuoyu yoklamalarına göre birinci parti konumundaki fazla sağcı FPÖ ile merkez sağ ÖVP’nin federal seviyede yine bir araya gelebileceği görüşünü paylaşıyor.

17 ay süren fazla sağcı ortak yönetim

Avusturya’da 2017-2019 senelerinde ÖVP-FPÖ ortak yönetim hükümeti kurulmuş, yarıyılın FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache’nin karıştığı öne sürülen skandallar sebebiyle bu birliktelik 17 ay sürmüş, Strache tam görevlerinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Fazla sağcı parti, Ekim 2019’da reelleştirilen genel tercihlerde takribî yüzde 10 rey kaybetmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aşağı Avusturya Eyaletinde Aşırı Sağcılarla Hükümet Kuran Merkez Sağ Partiye Tepkiler Artıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz