Askıda Ekmeğin, Yemeğin Ardından Bayburt’ta Bir Ilk: ‘Askıda Et’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik gidişatı eksik olan yurttaşlar için sosyal paylaşma ananesinin bir misali olan askıda ekmek, fatura, yemeğin ardından şimdi ise Bayburt’ta bir ilk olarak ‘Askıda et’ uygulaması, hayırseverlerin destekleriyle başlatıldı. Alan elin veren eli görmediği uygulamayla lüzum sahibi yurttaşlar banal zamanların yanı gizeme mübarek Ramazan ayında da unutulmuyor. Fırıncı esnafı Bünyamin Pala’nın başlattığı askıda ekmek, pide uygulamasına bir destekte kasap esnafı Yusuf Yılmaz’dan geldi.

Hayır yapanın lüzum sahibini, lüzum sahibinin de hayırseveri görmediği uygulamada hayırseverler etin, pidenin fiyatını ödüyorlar. Fırına, kasaba giden lüzum sahibi yurttaşlar ise gereksinimleri kadarını fiyatsız bir biçimde gönül rahatlığıyla alabiliyorlar.

20 yaşındaki genç kasap Yusuf Yılmaz, evine et götüremeyen yurttaşlara müteveccih esnaf komşularının böylesi bir arzla geldiğini belirterek, gelen arzları geri çevirmeyerek, kabul ettiğini söyledi. Yılmaz, yan tarafında bulunan fırıncı esnafının askıda pide uygulamasını başlatmasının ardından, kendisinin de komşusuna askıda et kampanyasıyla destek verdiğini kaydetti. Başta komşu esnafların uygulamaya katkı sağladığını aktaran Yılmaz, hayırsever Bayburtluların da günden güne desteklerini sürdürdüğü ifade etti. Günlük 3-4 kilo etin askıda yer aldığını bildiren Yılmaz, etin bitmesi vaziyetinde et arz eden yurttaşlara kendi et reyonundan vererek, kimseyi eli boş çevirmediklerini vurguladı.

Yurttaşlara az çok demeden destek ettiklerini laflarına ilave eden Yılmaz, “Mübarek Ramazan ayındayız, evine et götüremeyen yurttaşlarımız var. Esnafımız olsun, hayırsever yurttaşlarımız olsun bize gelerek bizim liderliğimizde askıda et kampanyasını yapmamızı istediler. Biz de hiç mesele yapmadan destek verdik. Bu biçimde yurttaşlarımıza destek oluyoruz. Günlük 2-3 kilo et askıda yerini alıyor. Bazen etimiz bitmiş oluyor, kendi reyonumuzdan da veriyoruz, hiç kasvet değil” diye konuştu.

Vatandaşların uygulamaya yoğun alaka gösterdiğini ifade eden Yılmaz, “Kasabımıza gelen bir hayli fazla. Biz de burada bazı mevzularda kasvet yaşıyoruz. Reel lüzum sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz, reel lüzum sahiplerini göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz ama bezen gözden kaçabiliyor ona yapabileceğimiz bir şey yok, biz reel lüzum sahibine eriştirmek kastıyla verdiğimiz için içimiz rahat” diyerek konuştu.

Komşu esnaflardan anlamlı hareket

Askıda ekmek uygulamasını takribî 4 ay evvel başlattıklarını vurgulayan fırıncı esnafından Mükremin Pala, pide uygulamasına takviyenin gecikmediğini belirterek, komşu kasabın da uygulamaya katıldığını söyledi. Sosyal takviyeleşmenin bir misali olan askıda ekmek, pide uygulamasını fırınlarında başlatma kararı aldıklarını dile getiren Pala, “Ananelerimizin en hoş misallerinden biri olan, alan elin veren eli görmediği askıda ekmek uygulamasını fırınımızda başlattık. Hayırsever yurttaşlarımız parasını veriyor bize, biz de takviyeye lüzumu olan insanlarımıza eriştiriyoruz” biçiminde konuştu.

“Depremzede yurttaşlarımızı da fırınımıza bekliyoruz”

Depremzede yurttaşlara da kapılarının sonuna kadar sarih olduğunu söyleyen Pala, “Bayburt’ta bulunan depremzede kardeşlerimiz de bu uygulamadan faydalanabilirler. Buraya gelip ekmeklerini, pidelerini hiç çekinmeden alabilirler, kapımız herkese olduğu gibi depremzede kardeşlerimize de her zaman sarihtir” dedi.

Bayburtlu değişik esnaflara çağrıda bulunan Pala, “Değişik esnaf dostlarımız da bu uygulamaya destek vererek, katkıda bulunsunlar. Ne kadar çok destek olunursa, büyük bir destekleşme faaliyeti olur. İnsanımız kasaptan, fırından alabildiklerini manavdan, mağazadan, şarküteriden de alsınlar, faydalansınlar. Böylece ortaya hoş bir dayanışma misali çıkar” ifadelerini kullandı. – BAYBURT

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Askıda Ekmeğin, Yemeğin Ardından Bayburt’ta Bir Ilk: ‘Askıda Et’

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz