Avustralya Federal Hükümete Ait Cihazlarda Tiktok Uygulamasının Kullanımını Yasakladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya, güvenlik kaygıları sebebiyle federal hükümete ait makinelerde, Çinli sosyal medya platformu TikTok uygulamasının kullanılmasına yasak getiren “Beş Göz Five Eyes” olarak öğrenilen elektronik istihbarat ittifakının sonuncu abonesi oldu.

Karar, ???????”Beş Göz” aboneleri Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Yeni Zelanda’nın da yasaklar mevzusunda eş adımlar atması ardından geldi.

Başsavcı Mark Dreyfus, yaptığı açıklamada, istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının nasihatine direnerek bu yasağın “muhtemel olan en kısa müddette” yürürlüğe gireceğini söyledi.

İlk olarak 1946’da Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere arasında imza atılan; Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın katılımıyla genişletilen ve UKUSA biçiminde öğrenilen “elektronik istihbarat” ittifakı, Beş Göz Five Eyes olarak adlandırılıyor.

TikTok, güvenlik ve mahremiyet endişeleri sebebiyle gündemde

TikTok, güvenlik ve mahremiyet endişeleri sebebiyle Çin yanlısı görüşlerin dağılmasında kullanılabileceği ve kullanıcı bilgilerine ulaşılabileceği evhamıyla ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor.

Avrupa Birliği AB yürütme uzvu AB Komiteyi, 23 Şubat’ta güvenlik kaygıları sebebiyle çalışanlarına TikTok yasağı getirmişti.

AB müesseselerinden Avrupa Meclisi de AB Komiteyi ve Konseyinin ardından çalışanlarına güvenlik kaygıları mazeretiyle Çinli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklamıştı.

Norveç’te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, devletin tahsis ettiği telefona TikTok uygulaması yüklediğini bildirmemesi sebebiyle özür dilemek zorunda kalmıştı.

Danimarka Korunma Bakanlığı, siber güvenlik önlemleri kapsamında çalışanlarının resmi hizmette kullanılan makinelerde Çinli sosyal medya platformu TikTok’u kullanmasına yasak getirmişti.

Hindistan da saklılık ve güvenlik kaygıları sebebiyle 2020’de TikTok ve iletileşme uygulaması WeChat dahil çok rakamda Çin menşeli uygulamanın ülkede kullanımını yasaklamıştı.

TikTok yasağı genişliyor

Amerika Birleşik Devletleri’de de Beyaz Saray, Korunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil bir hayli devlet müesseseyi, Kongre’de Aralık 2022’de yapılan oylamayı beklemeden TikTok’a yasak getirmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022’de aboneleri ve çalışanlarının kullandığı resmi aygıtlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasaklamıştı.

Kongre ve Amerika Birleşik Devletleri silahlı güçlerinin dışında Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinin yarısından aşırısı da uygulamayı resmi makinelerden yasakladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı gizeme Kanada, İngiltere ve Yeni Zelanda da yasaklar mevzusunda eş adımlar atmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avustralya Federal Hükümete Ait Cihazlarda Tiktok Uygulamasının Kullanımını Yasakladı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz