Avustralya’da Yapılan Bir Araştırma, Yetersiz Uykuyu Beyin Sağlığıyla İlişkilendiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KANBERRA, 17 Mart Xinhua — Avustralya Milli Üniversitesi ANU tahlilcileri tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, orta yaşlarda beceriksiz uykunun beyin sıhhati üzerinde negatif bir tesiri olabilir.

Perşembe günü yayımlanan çalışmada, yaşları 37 ile 73 arasında değişen 29 bin şahsın uyku alışkanlıkları incelendi.

Günde altı saatten az veya dokuz saatten fazla yatmanın, tepkin süresi ve hafıza için çok ehemmiyetli olan beyin hacmini düşürdüğü ve kognitif öğrenişsel işlevlere tesir ettiği tespit edilirken, gündüz uyuklamanın da beyin sıhhatinin bozulmasıyla iletişimli olduğu görüldü.

Araştırmanın lideri ve Avustralya Milli Üniversitesi’nde hekime adayı olan Tergel Namsrai, belirtilerin demans gibi nörodejeneratif hastalıklarla çaba için temel oluşturabileceğini söyledi.

Namsrai yaptığı açıklamada, “Uyku ve beyin sıhhati arasındaki irtibatın altında uyuyan mekanizmalar bütün olarak anlaşılabilmiş değil, daha yapılacak çok iş var. Ancak çalışmamız, yaşlılıkta beyin sıhhatini iyileştirmek ve demans başlangıcını geciktirmek istiyorsak bunun ehemmiyetli bir hedef olabileceğini gösteriyor” dedi.

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ şu anda dünya çapında 55 milyondan fazla insanın demans hastası olduğunu varsayım ederken, bu sayının 2050 senesine kadar 150 milyona yükselmesi bekleniyor.

Avustralya Sağlık ve Refah Enstitüsü AIHW tarafından Şubat ayında yayınlanan bir rapor, demansın yaşlı Avustralyalılardaki hastalık yükünün başlıca nedeni olan kalp hastalığını ilk kere geride vazgeçtiğini ortaya koydu.

Demansın şu anda bir rehabilitasyonu bulunmuyor ve Namsrai, bu vaziyetin tehlike etkenlerinin tanımlanmasını daha da ehemmiyetli hale getirdiğini söyledi.

Namsrai, “Demans olaylarının takribî yüzde 20 ila 40’ı değiştirilebilir, genetik olmayan etmenlere atfedilebilir. Bunlar arasında en iyi öğrenilenleri sigara, içki kullanımı ve obezite. Ancak uyku da yeni ortaya çıkan bir tehlike etkeni” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avustralya’da Yapılan Bir Araştırma, Yetersiz Uykuyu Beyin Sağlığıyla İlişkilendiriyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz