Azerbaycan’a Yapılan Uluslararası Taşımalarda Tarihi Adım

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, Azerbaycan’a yapılan beynelmilel taşımalarda yanıcı madde taşımalarından alınan fiyatın kaldırıldığını, ağır yük araçları için şehir ödentisi uygulamasının sona erdirildiğini ve bu vasıtalar için azami hududun beynelmilel standartlara getirilerek 41 tona yükseltildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Azerbaycan’da 30 Mart’ta yürürlüğe giren kararname ile beynelmilel kara yolu taşımacılığına ait yeni tertip etmeler yaşama geçti.

Bu kapsamda yanıcı madde taşımalarından alınan fiyat kaldırılırken, ağır yük araçları için şehir ödentisi uygulaması sona erdirildi.

Ayrıca, geçiş fiyatlarında ehemmiyetli indirimler yapıldı ve ağır yük araçları için azami hudut beynelmilel standartlara getirilerek 41 tona yükseltildi.

Uygulama, Azerbaycan’a ve Azerbaycan üzerinden Rusya, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan gibi Orta Asya ülkelerine taşıma yapan Türk taşımacılarına büyük basitlikler getirdi.

İki ülke arasında özellikle son yarıyılda yapılan görüşmelerde meselelerin çözümü için ortak çalışmalar yürütüldü.

Yürürlüğe giren son tertip etme, Türk taşımacılarına ehemmiyetli maliyet avantajları sağladı. Tertip Etme, Azerbaycan’a yapılan ihracatı basitleştireceği gibi Azerbaycan üzerinden transit taşımaları teşvik edecek, Orta Antreyi daha da güçlendirecek.

Türk taşımacıları geçiş evrakı meseleyi yaşamayacak

Azerbaycan’ın aldığı karar ile hudut kapılarında fiyatlı geçiş evrakı uygulaması sona ererken, geçiş evrakı olmayan ülkelere ait taşımalara izin edilmeyecek.

Türkiye ile Azerbaycan Eriştirme bakanlıkları arasında 15 Aralık 2022 tarihinde Bakü’de asıllaştıran Kara Eriştirmesi Karma Kurul KUKK Buluşması ile beynelmilel eşya taşımacılığında kullanılan geçiş evrakı kotaları 49 binden 115 bine yükseltilmişti.

Yeni uygulama ile bazı ülke taşımacıları mesele yaşarken Türk taşımacıları ellerindeki yeterli rakamda kota ile geçiş evrakı meseleyi yaşamadan, çok daha düşük maliyet ile taşıma yapmaya devam edebilecek. Uygulama, Türk lojistik sektörünün beynelmilel eforunu daha da artıracak.

Öte yandan, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığının sosyal medya hesabından da mevzuya ait paylaşımda bulunuldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Azerbaycan’a Yapılan Uluslararası Taşımalarda Tarihi Adım

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz