Bakan Çavuşoğlu: “Hedefimiz Cumhuriyetimizin Ikinci Asrını Türk Asrı Yapmak”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Çavuşoğlu: “Hedefimiz Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Türk Yüzyılı yapmak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu : “Birinci öncelikleri vatan ve Türk ulusu olanlarla Cumhur İttifakı’nı kurduk”

BARTIN – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, birinci öncelikleri vatan sevgisi ve Türk ulusu olan partilerle Cumhur İttifakı’nı kurduklarını belirterek hedeflerinin Cumhuriyetin ikinci yüzyılını Türk Yüzyılı yapmak olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bartın’ın Ulus ilçesinde Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin elde ettiği zaferlerin herkesçe takdir edildiğini ve dünyadaki büyümelere baktıklarında Türkiye’nin çok daha güçlü olması gerektiğini ifade etti.

Dünya genelinde alana gelen büyümeler hakkında da bilgi veren Çavuşoğlu, “Azıcık evvel Ukrayna Savaşı’ndan bahsettim Libya, Suriye ve Afganistan’da kırılganlık hala devam etmiyor mu? Kafkasya’daki kırılganlık ortada. Çin ile rekabet şimdi daha da aşikarlaştı. Sistemde önümüzü göremiyoruz. Dolayısıyla sistem eksik olunca bir de ortaya bir hayli oyuncular çıkmaya başladı. Çin artık siyasette ben de varım, beni yalnızca ekonomik olarak saymayın, diyor. Keza Hindistan da öyle. Avustralya, Amerika ve İngiltere ile birlikte Çin’i çevreleme siyaseti izliyor. Uyanan Afrika’da yeni eforlar ortaya çıkıyor. Dünyada bir efor paylaşımı var. Biz bu paylaşımın neresinde olacağız. Şu andaki haliyle kanaat etirsek çok iyi bir yerde olmayız. Şu an sağlamız ama bu sağlamlık da yetmez bize. Dünyada ilk ona girmemiz gerekli. Uslu efor olan Türkiye’nin atakları ile küresel oyuncu olması ehemmiyetli bir galibiyettir” diye konuştu.

Gelecek senelerde terör, ırkçılık ve İslam husumeti gibi eylemlerin devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, “Bizden başka bunlarla çaba edebilecek bir ülke var mı? Neden İskandinav ülkelerinde pespayece Kur’an yakma eylemleri Türkiye Büyükelçiliği önünde oluyor? Neden Türk sancağı ile birlikte yapıyorlar? Zira öğreniyorlar ki İslam husumeti ile çabayı en çok Türkiye yapıyor. O surattan Türkiye’yi ve Türk halkını hedef alıyorlar” dedi.

“Terörle gayretimizi sürdürmemiz gerekli” diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Göç sorunu bizi de etkileyen bir meseledir. Bu göz arkasını edilecek bir mesele değil. Uzun seneler sürmüş Yunanistan’da tüm meselelerimizi çözmüş değiliz. Şu anda zelzeleden dolayı bir yumuşama oldu. Bu diyaloğu devam ettirmemiz gerekli ama sorunlarımızın da çözülmediğini kabul etmemiz gerekli. Diyalogla bu meselelerin çözümünü asıllaştıracak adımlar atmamız gerekli ama haklarımızı da gözetmemiz gerekli. Bundan sonraki süreçte Türkiye’nin kararı eforu çok ehemmiyetli.”

Birinci öncelikleri vatan sevgisi ve Türk ulusu olan partilerle Cumhur İttifakı’nı kurduklarını anlatan Çavuşoğlu, “Bunu da ilk olarak Milliyetçi Hareket Partisi ile Cumhur İttifakı’nı oluşturduk. Büyük Birlik Partisi ve Yine Refah Partisi aramıza katıldı. Cumhur İttifakı’nın güçlü olması gerekiyor. Zira ne kadar güçlü olursak o kadar sürekli oluruz. Cumhuriyetimizin birinci yüzyılı zaferli oldu. Özellikle onur dinleyerek söylüyorum bu kurucu abonesi olmaktan onur dinlediğim AK Parti iktidarında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oldu. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılı tüm güçlüklere karşın zaferli oldu ama biz Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Türk Yüzyılı yapmamız gerekli. Hedefimiz bu. Artık Türkiye’nin şahlanma zamanı. Elbette kolay olmayacak, yeniden önümüze güçlükler çıkacak. Cumhuriyetimizin kuruluşu da kolay olmadı, Kurtuluş Savaşı da kolay olmadı. Vazgeçin geçmişi son 20 senede tek başına iktidar olduğumuzda atlattığımız badirelere baktığımız zaman kolay olmadı ama güçlük var diye kaçacak değiliz. Bu memleket ve devlet bizim. Allahın İzniyle 14 Mayıs tercihlerinden sonra Türkiye yine daha da kuvvetlenecek ve kararımız devam edecek” biçiminde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Çavuşoğlu: “Hedefimiz Cumhuriyetimizin Ikinci Asrını Türk Asrı Yapmak”

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz