Bakan Çavuşoğlu: “Türkiye’nin Merkez Rolü Bölgemizde Ve Ötesinde Enerji Istikrarına Katkıda Bulunuyor”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

– Bakan Çavuşoğlu: ” Türkiye’nin merkez rolü bölgemizde ve ötesinde enerji kararına katkıda bulunuyor”

NEW YORK – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’taki Birleşmiş Milletler Beynelmilel Göç Diyaloğu Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, ” Türkiye’nin bir merkez olarak ortaya çıkan rolü bölgemizde ve ötesinde enerji kararına katkıda bulunuyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Amerika Birleşik Devletlerinin New York kentinde tertip edilen Birleşmiş Milletler Beynelmilel Göç Diyaloğu Toplantısı’na katıldı. Buluşmada konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu, laflarına Türkiye’de alana gelen zelzele trajedisine değinerek başladı. Beynelmilel Göç Örgütü’ne zelzele dolayısıyla gösterdiği dayanışma için teşekkür eden Bakan Çavuşoğlu, “Kaybettiklerimiz arasında Hatay’da misyon yapmakta olan 3 IOM personeli ve aileleri de vardı. Ruhları şad olsun, Allah rahmet eylesin. Bugünkü buluşma oldukça ehemmiyetli. Küresel zorluklar ve çatışmalar naçar insanlar üzerindeki göç baskısını çoğalıyor. Ben bu zorlukları üçlü besin krizi olarak belirleyeceğim. Öncelikle insanlar için bir besin krizinden bahsediyoruz. Ukrayna’daki savaş küresel talebi kritik bir seviyeye getirdi. Biz devreye girdik. Birleşmiş Milletler ile Karadeniz Hububat Teşebbüsü çerçevesinde dünyadaki tüm hanelere destek ediliyor. Bunun aktif bir biçimde uygulanması için mücadelelerimizi sürdüreceğiz. İkinci olarak küresel ekonomi için bir krizden laf etmek muhtemel. Yüksek faiz oranları ve enflasyon beynelmilel camiada halkların yatırımlara, fonlara ve kredilere erişimini zorlu hale getiriyor. Küresel enerji krizi konutları dahi yemek pişirmek için taşıtsız vazgeçiyor. Ayrıca atık gibi etrafsal meseleler varlığımızı tehdit ediyor. Gayrisafi yurt içi hasılaya oranla kalkınma takviyelerinde ilk 3 donörden biri olarak ekonomilerin yurttaşlarına hizmet verebilmesi için her şeyi yapıyoruz. Öte yandan Türkiye’nin bir merkez olarak ortaya çıkan rolü bölgemizde ve ötesinde enerji kararına katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Teknolojik ilerleme süratli ama balanssız”

Etraf içinde Türkiye’nin elinden geleni gayreti ortaya koyduğunu laflarına ilave eden Bakan Çavuşoğlu, “Emine Erdoğan tarafından desteklenen bir teşebbüs olan 30 Mart’ın Sıfır Atık Günü olarak kutlanmasına müteveccih bugünkü BM üst düzey faalliği bir dönüm noktası olacaktır. Üçüncüsü ise düşünme dünyamızı besleyen kaynaklar açısından bir krizden bahsedebiliriz. Teknolojik ilerleme süratli ama balanssız. Küresel gençlik uygun eğitim fırsatlardan yoksun ve umutsuzluk içinde bu da bizim önceliklerimiz içinde. Suriyeli sığınmacı gençlerin yükseköğretime kayıtlarından yarısı Türkiye’de asıllaşıyor. İnsan hareketliliği çerçevesinde sürdürebilir kalkınma amaçlarına erişebilmek için yapmamız gereken şeyler var. BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin muhacirlerin küresel kamu bereketine nasıl katkıda bulunulabileceğinin en hoş misalleridir. Onlarla iftihar dinliyoruz. Önümüzde karışık meseleler var. Şayet tek insan, tek dünya yaklaşımını özümseyecek olursak bu karışık zorlukların üstesinden gelebiliriz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Çavuşoğlu: “Türkiye’nin Merkez Rolü Bölgemizde Ve Ötesinde Enerji Istikrarına Katkıda Bulunuyor”

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz