Bakan Nebati: Enflasyonu Tedrici Ve Kalıcı Şekilde Indireceğiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DRAMATİĞE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyonun olumsuz tesirlerinin farkında olduklarını, yüzeysel çözüm tekliflerine kulak asmadıklarını belirterek, “Yapım ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir biçimde indireceğiz” dedi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2022 senesini, üst üste gelen ve çok ebatlı küresel krizlerin gölgesinde, ne yazık ki yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı olumsuz tesirlerin elbette farkındayız. Bu nedenle enflasyonla çabamızdan hiçbir biçimde taviz vermiyoruz. Biz bir meseleyi çözerken değişik meselelere yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, ‘enflasyon düşsün de işsizlik çoğalırsa arkasısın, yatırım ve yapım eforumuz zayıflasa da olur’ gibi bir basitçiliğe düşmeden, bütüncül ve yurttaşımızın çıkarına odaklı bir süreç idarıyoruz. Nitekim, küresel ekonomide bir hayli negatifliğin yaşandığı 2022 seneyi Ekim ayında yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların tesiriyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 haysiyetiyle yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir” dedi.

“Ancak reel ehemmiyetlisi, Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydolurken, yatırımda, istihdamda ve yapımda kayıplar yaşamamış, bütün aksine bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır. Ekonomimiz, dinç yapısını, yapım çoğalışlarını ve sihrime trendini enflasyonla çabaya kurban etmemiştir. Bizler, asla basitçiliğe kaçmadan yüzeysel çözüm tekliflerine kulak asmıyor, ülkemizin ve halkımızın çıkarlarını bütüncül bir kavrayışla koruyarak ilerliyoruz. Yapım ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir biçimde indireceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Nebati: Enflasyonu Tedrici Ve Kalıcı Şekilde Indireceğiz

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz