Bayraktar Akinci, İha-230 Atış Testi Yapıldı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk kere 29 Ağustos 2021 tarihinde Türk Silahlı Güçleri stokuna giren AKINCI SİHA’dan yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. BAYKAR’ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımında AKINCI İHA-230 Süpersonik Füzesi atış testi asıllaştırıldığı bildirildi. ROKETSAN resmi Twitter hesabınında etiketlendiği paylaşımda test neticesinin zaferli olduğu bildirildi. İşte bahsi geçen atış testi ve yapılan paylaşım hakkındaki ayrıntılar…

İHA-230 Süpersonik Füzesi Atış Testi

Türkiye’nin önde gelen korunma sanayii işletmelerinden biri olan BAYKAR Twitter hesabından yeni bir gönderi yayınladı. Paylaşılan gönderideki başrol oyuncusu ise AKINCI idi. Yapılan paylaşımda AKINCI üzerinden yapılan İHA-230 Süpersonik Füzesi Atış Testi görüntüleri yer alıyor.

Bayraktar #AKINCI ??????#İHA230 Süpersonik Füzesi Atış Testi?? Tekirdağ / Çorlu ???? Sinop / Karadeniz ???? Hedef Mesafesi / Target Distance: 140 kilometre?? Tekirdağ / Çorlu ??#BAYKAR ?? @roketsan#İHA230 Supersonic Missile Firing Test pic.twitter.com/uWEoFmgtcm— BAYKAR @BaykarTech March 31, 2023

Bayraktar #AKINCI ??????#İHA230 Süpersonik Füzesi Atış Testi

?? Tekirdağ / Çorlu ??

?? Sinop / Karadeniz ??

?? Hedef Mesafesi / Target Distance: 140 kilometre

?? Tekirdağ / Çorlu ??#BAYKAR ?? @roketsan#İHA230 Supersonic Missile Firing Test pic.twitter.com/uWEoFmgtcm

— BAYKAR @BaykarTech March 31, 2023

Tekirdağ Çorlu’dan kalkış yapan Bayraktar AKINCI kendisinden 140 kilometre ötede bulunan Karadeniz’in Sinop sarihlerinde evvelden tanımlana bölgeyi hedefliyor. ROKETSAN tarafından üretilen İHA-230 Süpersonik Füzesi ve AKINCI’nın yeteneklerinin birleşmesi ile 140 kilometre erimdeki hedef galibiyetle tahrip ediliyor. Mevzuyla ilgili ayrıntılar ve test videoları da BAYKAR sosyal medya takımı tarafından BAYKAR resmi Twitter hesaplarında paylaşılıyor.

ABD’den şok açıklama: F-35’ler sınıfta kaldı!

ROKETSAN İHA-230 Süpersonik Füzesi özellikleri

Havadan atışla karadaki ve denizdeki hedefleri vurabilen İHA-230 gerçeğinde ROKETSAN ailesinden TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füze üzerinden geliştirilmiştir. İHA-230 150 ve üzeri km erime sahiptir. Yapılan ilk test ise paylaşımda da görüldüğü gibi 140 kilometre üzerinden yapıldı.

İHA-230 tanımlanan erim hudutları içerisinde istenilen mesafeye göre ayarlanabilmektedir. 150 km erime sahip olan füze değişik erimlerde değişik tesirler yaratmaktadır. Standart halinde parçacık tesirli başlığa sahip olan füze istenildiğinde zırh delici başlık veya termobarik yanıcı füze tipi, alev topu atmak gibi düşünebilirsiniz başlık takılabiliyor.

İHA-230 Süpersonik Füzesi hedeflerini nasıl buluyor?

Gerçeğinde füze ateşlendikten sonra bir müddet hür düşüş hareketi yapıyor. Bu esnada özerk sistemleri halihazırda çalışıyor. Bu düşüş sırasında İHA-230 hedefine gideceği en iyi rotayı tanımlayarak yerden mesafesini ayarlıyor. Optimum seviyeye erişen füzenin özerk sistemleri katı yakıtlı motoru devreye sokuyor ve füze hedefine doğru yol almaya başlıyor.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Sizce AKINCI ve İHA-230 öbür ülkeler için caydırıcı mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bayraktar Akinci, İha-230 Atış Testi Yapıldı!

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz