Bbp Genel Başkanı Destici, Ekonomiyi Değerlendirdi Açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyük Birlik Partisi BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’nin ekonomik olarak umutlu olması için bir hayli neden bulunduğunu belirterek, 21. asrın Türk yüzyılı olacağını söyledi.

Partisince bir otelde, “Sevdamız Türkiye, Hedef 2023” sloganıyla tertip edilen “Bilgilendirme, İstişare ve Dayanışma Buluşması”nda konuşan Destici, 5 Nisan 1994 ekonomik krizi, 28 Şubat, 2001 ekonomik krizi, Danıştay baskını, Hrant Dink cinayeti, 367 krizi, Ergenekon dava süreçleri, MİT krizi, Gezi vakaları, 17/25 Aralık süreci, 6-8 Ekim vakaları ve 15 Temmuz darbe teşebbüsüne değinerek, bu hadiselerin ekonomiye negatif tesirlerinden bahsetti.

Yaşanan tüm vakalarda beynelmilel efor odakların parmak izlerine tesadüfüldüğünü kaydolan Destici, ayrıca Suriye’deki büyümelere ve göç mevzusuna vurgu yaptı.

Destici, Türkiye’nin vaziyetini bilgiler ışığında anlatarak, “Gerek içeriden, gerekse etrafımızdaki negatif büyümelere karşın bir hayli mevzuda AB ortalamasını yakalattığımızı göreceksiniz. Biz inanıyoruz ki, 21. asır Türk yüzyılı olacak ve şimdilik bölgesel bir efor olarak dünyada her geçen gün faalliğimizi artırıyoruz. İnanıyorum ki bizim çocuklarımız, torunlarımız küresel bir efor olan Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak yaşayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Babacan’a eleştiri

Yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın Türkiye’yi negatif etkilediğine işaret eden Destici, hükümetin bazı banal dışı önlemler almak zorunda kaldığını belirtti.

Yaşanan bu sürecin iki ehemmiyetli nedeni bulunduğunu anlatan Destici, şöyle konuştu:

“Birincisi, geçmiş senelerde uygulanan düşük kur, yüksek gerçek faiz siyasetidir. Başka Bir Deyişle Ali Babacan siyasetleri. Bu siyaset, ekonomik bilgileri dikkate almadan çok uzun zaman devam ettirildi. Bunun en son sonucu, Cumhuriyet tarihimizde finansal devasa bir cari sarihle karşı karşıya kaldık. Bu, ülkemizin döviz lüzumu üzerindeki stresi artırdı. Döviz kurlarının hakimiyet dışına ve dolarizasyonun anormal seviyelere çıkmasına neden oldu. Halk İttifakı’nın ekonomiyi teslim edeceği şahıs olarak sunulan Sayın Babacan, işte bu cari sarihin ve yüksek enflasyonun, dış borçlanmanın başındaki bireydi. Allah’tan Türkiye kurtuldu ve yatırımı, istihdamı önceleyen bir ekonomik sisteme geçti. İkinci etmen, tüm dünyayı tesiri altına alan pandemi sürecidir. Ukrayna-Rusya savaşı da bu işin sanki tuzu biberi olmuştur.”

İthalat ve ihracata ait sayıları paylaşan Destici, başta muhalefet olmak üzere bazı kesimlerin trajedi tellallığı yaptığını söyledi.

Destici, “Oysa sayılara baktığımızda vaziyetin onların dediği gibi olmadığını görüyoruz. Birkaç sene evveline göre olumsuz mantıkta bir başkalaşım var fakat son 15 senenin ortalamasına bakarsanız, geçmişte iyi olarak kabul edilen bir hayli senede ekonomik performansın bugünkünden daha makûs olduğu görülecektir. Türkiye özellikle son 5-6 senelik performansıyla 193 ülke arasında bir yıldız gibi parlıyor. Bu şunu gösteriyor, biz kararlarımızı verirken başkalarının tesirinde kalmazsak, bağımsız, asılcı ve ayakları yere basan siyasetlerle ülkemizi idarersek, çok daha güçlü olacağız.” ifadelerini kullandı.

BBP’nin kurulduğu günden bugüne kimin ne diyeceğine bakmadan inandığı doğrulara ‘evet’ dediğini kaydolan Destici, laflarını şöyle bitirdi:

“Yanlış bulduğumuz bir şeyin de karşısında dikildik. Yaptığımız hiçbir şeyden pişmanlık dinlemedik. Evvel ulusumuz, devletimiz dedik. Kendimizi değil ulusumuzun istiklalini ve istikbalini evvelledik. Bu kavrayış ve duruş bundan sonra da devam edecek. Şehit liderimizin itimadına, prensiplerine sıkı sıkıya sarılacağız. Kimseden ve hiçbir şeyden korkmadan hakkı söyleyeceğiz, korunacağız ve gururlandıracağız. Bunun için Cumhur İttifakı’ndayız, bunun için cumhurla yürüyoruz ve bu yürüyüşün sonu sizlerin takviyesiyle yeniden galibiyetle neticelenecektir.”

Buluşmaya Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile iş insanları ve ekonomi etraflarından temsilciler katıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bbp Genel Başkanı Destici, Ekonomiyi Değerlendirdi Açıklaması

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz