Birleşmiş Milletler, Bangladeş’i Dijital Güvenlik Yasası Konusunda Uyardı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Bangladeş hükümetine kavgalı Dijital Güvenlik Yasası’nın DSA makûs gayeli uygulamalarını şipşak askıya alma çağrısında bulundu.

Türk, Komiserlik tarafından yayınlanan açıklamada, “Dijital Güvenlik Yasası’nın Bangladeş genelinde gazetecileri ve insan hakları korunucularını hapsetmek, taciz etmek, hazmetmek ve tenkidi sesleri susturmak için kullanılmasından kaygı dinliyorum.” ifadesini kullandı.

Kanunun arka tasarısına atıfta bulunulan açıklamada, 1 Ekim 2018’de yürürlüğe giren “acımasız” dijital yasa kapsamında 2 binden fazla davanın açıldığı belirtildi.

Açıklamada, yasa kapsamında rey pusulalarının evvelden doldurulması, karşı siyasetçilere ve Awami Ligi hükümetini tenkit etenlere gözdağı ve taciz dahil büyük kanunsuzlukların tercihleri gölgelediği ifade edildi.

Türk, kanunun kavgalı maddelerinin altını çizerek, kanunun beynelmilel insan hakları hukukunun zorunluluklarına uygun şekilde revize edilmesi mevzusunda yetkililere çağrıda bulundu.

Ülkenin en büyük günlük gazetesi Prothom Alo’da çalışan gazeteci Shams Zaman’ın 29 Mart’ta hapsedilmesinden dinlenen kaygı dile getirilen açıklamada, “Zaman nezaretine alındı ve evinde yapılan aramada dizüstü bilgisayarı, telefonu ve öbür donanımlarına el konuldu. Kefalet arzı yalanlandı.” denildi.

Türk, ayrıca, yasa kapsamına alınan tüm davaları araştırmak üzere bağımsız bir yargı kurulunun oluşturulması çağrısında bulundu.

İnsan hakları teşkilatı “Ain o Salish Kendra” ASK, 2023’ün geride kalan üç ayında ülke genelinde değişik medya kuruluşlarından en az 56 gazetecinin eziyete, tacize, tehdit veya davaya maruz kaldığını bildirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Birleşmiş Milletler, Bangladeş’i Dijital Güvenlik Yasası Konusunda Uyardı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz