Bm Sıfır Atık Zirvesi’ne Katılan Emine Erdoğan’a “Başkanlık” Teklifi: Bu Fırsatı Değerlendirmek Için Elimizden Geleni Yapacağız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, New York’ta Birleşmiş Milletler’in BM tertip ettiği Sıfır Atık Özel Oturumu’na katıldı. Emine Erdoğan, Sıfır Atık Özel Oturumu’nda BM Genel Heyeti’na hitap eden ilk Türk “First Lady” oldu. Emine Erdoğan, New York’ta gazetecilerin suallerini yanıtladı.

Star’da yer alan habere göre, Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kendisine Sıfır Atık Danışma Heyeti Başkanlığı önerisinde bulunduğunu söyledi. Erdoğan, “BM’den ziyade özel görüşmede teklif etti. BMGS’de konuşmasında kabul ettiğini duyurdu. “30 Mart aktifliği evveli Genel Sekreter ile özel görüşme yaptık. Orada Danışma Heyetine başkanlık etmemi teklif etti. Emsali olmadığını da söylediler. Bireyim ve ülkem ismine öneriden memnuniyet dinlediğimi ilettim. Başkan yardımcısının da Şili’den olacağını söyledi. Bu ehemmiyetli fırsatı değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan laflarını şu biçimde sürdürdü: “Atık mevzusu hep önem verdiğim bir mevzuydu. Hakikatinde bizim kültürümüzde de böyledir, öğrenirsiniz. Kendi konutumda da olabildiğince atık üretmemeye, israf oluşturmamaya özen gösterdim. Ancak projeleştirilmesi bir gün mecmuada okuduğum bir haberle başladı. Konutsal yiyecek atıklarından kompost yapıldığıyla alakalıydı. Azıcık araştırma yaptım ve mevzunun ehemmiyetini o zaman fark ettim.

Evdeki gıda atıklarını bahçeye kazdıkları bir çukura atarak, öteki yaprak vs bir şeylerle karıştırıp gübre yapıyorlar. Ben öğrenmiyordum. Ama Anadolu’da öğreniliyor. Kompost cihazlarının çeşitlerini bulduk internetten. Konut tipi olanlarını gördüm. Ben natürel gübre mevzusuna da kimyevilerden dolayı çok fazla umursuyorum. Kimyevi gübreler ne yazık ki hastalık olarak bize geri dönüyor. Oradan çok üzülüyordum, ama ne yapmak gerektiğini de öğrenmiyordum.

Kompost, buna en hoş takatmiş. Hem atıklar gidiyor, çöp diye bir şey kalmıyor; hem de kompost ile natürel gübre oluşuyor. Beştepe’nin bahçesindeki tam ağaçlar, çiçeklerin gübresi bu usulle üretiliyor. Kompostun uygulanmasını gittiğim her yerde söylüyorum, özellikle belediyelere öneri ediyorum. Şu anda geldiğimiz noktada bir hayli müessesede ve konutta kompost uygulaması başladı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bm Sıfır Atık Zirvesi’ne Katılan Emine Erdoğan’a “Başkanlık” Teklifi: Bu Fırsatı Değerlendirmek Için Elimizden Geleni Yapacağız

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz