Bm: Türkiye’deki Depremlerin Ardından Gıda Üretiminde Yüzde 20’Den Fazla Kayıp Yaşandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler BM Yiyecek ve Tarım Teşkilatı FAO, Türkiye’de 6 Şubat’ta alana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin ardından yiyecek imalinde yüzde 20’den fazla kayıp olduğunu bildirdi.

Merkezi Roma’da bulunan FAO’dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve Suriye’de zelzelelerin yol açtığı tarımsal zararı, uzun vadeli tesirlerini ve kırsal kesimin temel yiyecek imalini sürdürmesine dayanakçı olabilecek faaliyetleri tanımlamaya müteveccih çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzey kısmını 6 Şubat 2023’te devirici zelzeleler vurdu. Zelzelelerin Türkiye’deki tesirsine ait ilk değerlendirmeler, etkilenen bölgelerde tarım altyapısı, mahsuller, hayvancılık, balıkçılık ve su mahsulleri yetiştiriciliği bakımından ciddi zarar olduğunu gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı.

FAO açıklamasında, “Zelzele, Türkiye’de 15,7 milyon insanı ve ülkenin yiyecek imalinin yüzde 20’sinden aşırısını etkileyen 11 önde gelen tarım şehrini ciddi biçimde vurdu. Türkiye’nin ‘bereketli hilali’ olarak öğrenilen, zelzeleden etkilenen bölge, tarımsal gayrisafi ulusal hasılanın yüzde 15’ini oluşturuyor ve Türkiye’nin tarımsal yiyecek ihracatının yüzde 20’sine katkıda bulunuyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Zelzeleden en çok etkilenen kentlerde popülasyonun üçte birinin kırsal alanlarda yaşadığına ve uyumlarını tarımla sağladıklarına dikkat çekilen açıklamada, tedarik zincirlerinin kesintiye uğramasının yanı gizeme mali eforlukların, kırsal kesimdeki ailelerin tarımsal imali için zorunlu temel lüzumlarını karşılayamaz hale getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, “İlk değerlendirmeler, sektörde 5,1 milyar dolarlık kayıp ve 1,3 milyar dolarlık zararlık ön varsayımlarla tarım üzerinde ehemmiyetli tesirlere işaret ediyor.” ifadesi yer aldı.

Zelzele faciasının tarım sektörü haricinde ehemmiyetli hayvancılık bölgelerini de vurduğu, hayvanların telef olmasına ve yaralanmasına yol açtığı da vurgulanırken sığınak ve yem kıtlığı, kesintiye uğrayan aşı imali, şap hastalığı tehlikelerini ve makûslaşan hayvancılık şartlarına dair kaygıları artırdığı belirtildi.

Ayrıca 34 balık çiftliğinin, üç balıkçı sığınağı ve ehemmiyetli balık cinslerinin kaybıyla balık imalinin de riske girdiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“FAO, Türkiye’de zelzeleden etkilenen ailelere ve topluluklara tez ve uzun vadeli destek sağlamak için acilen 112 milyon dolar arz ediyor. Buna, kırsal kesimde yaşayan 900 bin birey için süratli biçimde nakit, canlı hayvan ve tarım takviyeyi sağlamak için şubat ayında yayınlanan BM Türkiye Destek Çağrısı kapsamındaki 25 milyon dolar da dahildir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bm: Türkiye’deki Depremlerin Ardından Gıda Üretiminde Yüzde 20’Den Fazla Kayıp Yaşandı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz