Bulgaristan’da Sandık Çıkış Anketlerine Göre Batı Yanlısı Koalisyon Seçimi Önde Götürüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bulgaristan’da tertip edilen erken tercihte sandık çıkış anketlerine göre, Başkalaşıma Devam Ediyoruz ve Demokratik Bulgaristan partilerinden oluşan Batı yanlısı ortak yönetim reylerin yüzde 25’den aşırısının alarak tercihi önde götürüyor.

Bulgaristan’da son 2 senede 5’inci defa tertip edilen erken genel tercihlerde rey verme harekâtı yerel saatle 20.00’da sona ermesinin ardından rey sayım harekâtı başladı. Rey sayım operasyonunun başlaması ile yayınlanan sandık çıkış anketlerine göre, Başkalaşıma Devam Ediyoruz ve Demokratik Bulgaristan partilerinden oluşan Batı yanlısı ortak yönetim reylerin yüzde 25’den aşırısının alarak tercihi önde götürüyor.

GALLUP International tarafından yapılan sandık çıkış anketine göre, Başkalaşıma Devam Ediyoruz ve Demokratik Bulgaristan’ın oluşturduğu ittifak reylerin yüzde 25,3’ünü, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Yurttaşlar Teşebbüsü ve Demokratik Eforlar Birliği ittifakı reylerin yüzde 24,08’ini, Vazrajdane reylerin yüzde 14,02’sini, Hak ve Serbestlikler Hareketi reylerin yüzde 13’ünü, Bulgaristan Sosyalist Partisi reylerin yüzde 10’unu, Böyle Bir Millet Var reylerin yüzde 4’ünü, Balgarski Vazhod reylerin yüzde 2,8’si ve Levitsata ise reylerin yüzde 2,2’sini aldı.

TREND tarafından yapılan sandık çıkış anketine göre ise, Başkalaşıma Devam Ediyoruz ve Demokratik Bulgaristan’ın oluşturduğu ittifakın reylerin yüzde 26,9’unu, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Yurttaşlar Teşebbüsü ve Demokratik Eforlar Birliği ittifakının ise reylerin yüzde 26,7’sini alması bekleniyor. Market Links ise, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Yurttaşlar Teşebbüsü ve Demokratik Eforlar Birliği ittifakının reylerin 25,5’ini alacağını açıkladı.

Tercihe katılım oranı ise yüzde 37,04 olurken, seçmenlerin yüzde 3,8’i “Hiç kimseyi desteklemiyorum” alternatifini işaretlediği varsayım ediliyor. Bulgaristan’da sandık çıkış anketlerine meclise 5 partinin girmesi ve ortak yönetim hükümeti kurulması bekleniyor. Bulgaristan’da 49, Millet Meclisi’nin 240 milletvekilini tanımlayacak tercihte 15 parti ile 7 ortak yönetimden 4 bin 566 aday yarışıyor.

Türkiye’de 162 sandık heyetti

Bulgaristan’daki genel tercihler için 61 ülkede 737 tercih sandığı açıldı. Türkiye’de ise 24 şehirde 162 sandık heyetti. Böylece çifte yurttaşlar rey kullanıyor. Türkiye’de 350 bin Bulgaristan yurttaşının rey kullanma hakkı var.

Bulgaristan’daki politik kriz

Bulgaristan’da 22 Haziran 2022’de Başbakan Kiril Petkov liderliğindeki ortak yönetim hükümeti mecliste yapılan güven oylamasını kaybetmişti. Hükümetin düşmesinin ardından başlayan politik kriz, meclisteki öteki partilerin de hükümet kuramamasıyla derinleşmiş, geçtiğimiz yıl 2 Ekim’de sandığa gidilmişti. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, tercihi ilk sırada bitiren Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Yurttaşlar Teşebbüsü Partisi’ne hükümeti kurma görevi vermiş, GERB zafersiz olmuştu. Radev’in daha sonra görevi verdiği Başkalaşıma Devam Ediyoruz İttifakı da hükümeti kuramazken, son olarak Bulgaristan Sosyalist Partisi de verilen görevi asıllaştıramamıştı. Radev, meclise giren 7 politik partiden 3’ü ortak yönetim hükümeti kurma teşebbüsünde zafersiz olunca yine tercihe gidilmesine karar vermişti.

Öte yandan, ülkede 4 Nisan 2021, 11 Temmuz 2021 ve 14 Kasım 2021’de yapılan ardından da hükümeti kurma çalışmaları galibiyetsizlikle sonuçlanmıştı. – SOFYA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bulgaristan’da Sandık Çıkış Anketlerine Göre Batı Yanlısı Koalisyon Seçimi Önde Götürüyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz