California’da Sel Ve Fırtınalar Büyük Zarara Yol Açsa Da Kuraklığı Azalttı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Amerika Birleşik Devletlerinin California eyaletinde son zamanlarda tesirli olan ve büyük facialara yol açan fırtına ve su baskınlardan sonra bir çok bölgede su kısıtlamaları kaldırıldı.

California’da şiddetli su baskın ve toprak kaymalarına neden olan yağmur ve kar kasırgaları sonrası bazı yerel yetkililer, özellikle dış mekanlar için getirdiği haftada bir gün sulama kısıtlamasına son verirken, Amerika Birleşik Devletleri Kuraklık Monitörü isimli müessese, eyaletteki kuraklık oranının takribî yüzde 36’ya gerilediğini açıkladı.

Güney California Megakent Su Bölgesi yaptığı açıklamada, eyaletin büyük bir kısmını kaplayan Los Angeles, Ventura ve San Bernardino ilçelerinin bazı kısımları için yürürlükteki su kullanımı kısıtlamasına “lüzum kalmadığını” belirtti.

Bu sezon California’da tesirli olan ve “atmosferik nehir” diye adlandırılan 11 hava hadiseyi neticeyi, kuraklık koşullarının gevşediği ve eyaletin güneyinde takribî 7 milyon insan için “su tasarrufu uygulamasının hafifletildiği” bildirildi.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin İklim Varsayım Merkezi, eyaletin, geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseyle “bu sene çok daha iyi gidişatta” olduğunu duyururken, yetkililer, kuraklığın eyalet için hala evham kaynağı olmaya devam ettiği, gelecek sene tekerrür tesirli olabileceği mevzusunda ihtarda bulundu.

Güney Kaliforniya Metropolitan Su Bölgesi de, ülkenin batısındaki 7 eyalette 40 milyon etrafında bireyin ana su kaynağı olan Colorado Nehri için kuraklık probleminin devam ettiği, suyun “olabildiğince faydalı kullanılması” gerektiği mevzusunda uyardı.

California’da, 22 Haziran 2022’den bu yana, acil gidişat kısıtlamaları çerçevesinde bahçe ve eşi dış mekan sulamaları haftada bir günle hudutlandırılmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
California’da Sel Ve Fırtınalar Büyük Zarara Yol Açsa Da Kuraklığı Azalttı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz