Credit Suisse’in Abd’li Zenginlerin Vergi Kaçırmasına Yardımcı Olduğu Ortaya Çıktı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi İsviçre’de bulunan Credit Suisse bankasının, Amerika Birleşik Devletlerili zenginlerin vergi kaçırmak için kullandıkları denizaşırı hesapları bildirmeyerek Amerika Birleşik Devletleri makamlarıyla yapılan bir uyuşmayı ihlal ettiği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Finans Komitesi’nden yapılan açıklamada, 2 senelik bir soruşturma neticeyi Credit Suisse’in, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ile 2014 senesinde yaptığı uyuşmayı ihlal ettiğinin ortaya çıktığı belirtildi.

Açıklamada, soruşturmada Credit Suisse’in Amerika Birleşik Devletlerili zenginlerin vergi kaçırmasında kabahat ortağı bulunduğu kaydedildi.

Komitenin Credit Suisse’den “bankada 20 milyon dolardan fazla yakalayan fazla zengin Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarına ait beyan edilmemiş hesaplar ile alakalı bilgi istediği” belirtilen açıklamada, bankanın kurula “bu cins 23 hesap tespit edildiğini ve daha fazla tahlilin devam ettiğini” bildirdiği aktarıldı.

Açıklamada, Credit Suisse’in 2014’teki uyuşmaya ters olarak toplam 700 milyon dolar sakladığının tespit edildiği belirtildi.

Bankanın ihlallerinin “vergi mükellefi Amerika Birleşik Devletlerili tek bir aileye ait takribî 100 milyon dolarlık saklı denizaşırı hesapların açıklanmamasını da kapsadığına” işaret edilen açıklamada, bankanın bazı aboneleri Amerika Birleşik Devletlerinde ikamet ederken Amerika Birleşik Devletleri-Latin Amerika tebaalı aileye ait beyan edilmemiş büyük hesapları kapattığı ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na haber vermeden başka bir bankaya takribî 100 milyon doları aktardığı kaydedildi.

Açıklamada, bankanın Amerika Birleşik Devletlerili iş insanı Dan Horsky’nin denizaşırı hesaplarındaki 220 milyon doları Amerika Birleşik Devletleri makamlarından gizlemesine destek ettiği de aktarıldı.

Komitenin açıklamasında, Credit Suisse’deki daha önceki kıdemli bankacıların büyük, beyan edilmemiş denizaşırı hesapların idaresinde yer aldığı belirtildi.

Credit Suisse, “2014’te Amerika Birleşik Devletlerili vergi mükelleflerinin Amerika Birleşik Devletleri Kazanç İdaresi’ne IRS sahte kazanç vergisi beyannameleri ve değişik evraklar sunmalarında takviyeci olduğu” yargılamaları karşısında Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ile uyuşmaya yoluna giderek 1,3 milyar dolarlık para cezası ödemişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Credit Suisse’in Abd’li Zenginlerin Vergi Kaçırmasına Yardımcı Olduğu Ortaya Çıktı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz