Depremin Merkez Üssü Kızılağıl’da Vatandaşlar Tedirgin: Evlerine Giremiyorlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bolu’da alana gelen zelzelelerin merkez üssü Kızılağıl köyünde yaşayan yurttaşlar zelzele fobisi yaşıyor. Konutlarına giremeyen bazı yurttaşlar, kurdukları sobanın başında yağmurlu havaya karşın ısınmaya çalışıyor.

Bolu’da dün saat 13.55’te merkez üssü Kızılağıl köyü olan 4,8 büyüklüğünde zelzele alana geldi. Gece boyu devam eden arkasıcı sarsıntılar nedeniyle çoğu yurttaş geceyi dışarıda geçirdi. Zelzelelerin merkez üssü olan Kızılağıl köyünde ise vaziyet değişik değildi. Bolu merkeze uzaklığı 10 km mesafe olan 50 haneli köyün 25 hanesinde takribî 35 birey yaşıyor. Konutlarına girmeye korkan bazı yurttaşlar, kurdukları sobanın başında yağmurlu havaya karşın ısınmaya çalışıyor.

“Korkuyoruz”

Motosiklet kazası geçirerek sağ bacağını kaybeden ve koltuk değnekleri ile yürüyebilen Tevfik Cingöz, “Fazla korkuyoruz. Elimiz ayağımız yakalanıyor. Buradan gitmeyi düşünmüyoruz. Başka gidecek yerimiz yok. Dünkü zelzelede çok korktum. Sobanın kenarına sıkıştım, çıkamadım” dedi.

“Konutlarımızda zarar yok”

Arkasıcı zelzeleye evinde tutulduğunu söyleyen Ali Yücel, “Son arkasıcı zelzelede konutta oturuyorduk, sallandık. Dün akşam da yaşanan son zelzelede geceyi dışarıda geçirdik komşularla. Ondan sonra herkes tekerrür konutlarına gitti. Sıkıntılılık yaşıyoruz, özellikle benim torun çok huzursuz. Köyden bölme gibi bir düşüncemiz yok. Bazen Bolu merkez bizim buradan daha fazla sallanıyor. Konutlarımızda zarar yok” diye konuştu.

“Gece dışarıda oturduk”

Zelzeleler nedeniyle aralıksız korktuğunu ifade eden Hatice Cingöz, “Ben hala çok korkuyorum. Dışarı çıkıyoruz, yağmur yağıyor. Gece dışarıda oturduk. Aralıksız korkuyoruz. Hep korkuyoruz” biçiminde konuştu.

“Çok korkuyoruz”

Ortaokul talebesi Zeynep Nisa Turgut da, “Çok korkuyoruz. Az evvel de yaşanan arkasıcı sallantıda korktum. Fazla sıkıntılıyız” ifadelerini kullandı.

Zelzelenin ardından Kızılağıl’a anne ve babasının yanına gelen Ayşe Turgut, “Zelzelenin olduğu zaman bir merkezdeydik. Şimdi anne ve babamın yanına geldik. Bizim konutlarımız tehlikesiz diye düşünüyoruz” dedi.

“Zelzele anında hiçbir şey yapmadım”

Gece yaşanan arkasıcı sarsıntılarda konuttan dışarıya çıktıklarını ve gece geç saatlere kadar dışarıda kaldıklarını ifade eden Nazife Yücel ise “Zelzele anında hiçbir şey yapmadım. Torun çok korktuğu için dışarıdayız. Dün gece de 00.00-01.00 saatleri arasında konuta girdik. Kaç sefer arkasıcı zelzele oluyor ancak konuttayken çocuklara emin etmiyoruz. Allah’ım korusun. Köyümüzü beğeniyoruz. Gitmeyiz bir yere” diye konuştu. – BOLU

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Depremin Merkez Üssü Kızılağıl’da Vatandaşlar Tedirgin: Evlerine Giremiyorlar

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz