Depremler, Tescilli Antakya Künefesinin Yapıldığı Meydanı Da Yok Etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli zelzeleler, gastronomi kenti Hatay’daki yöresel ve patentli lezzetlerin yapıldığı iş yerlerini de viraneye çevirdi.

UNESCO’nun gastronomi alanındaki “Yaratıcı Şehirler Ağı”nda yer alan Hatay’da, kentin en yoğun noktasında bulunan ve 2008’de coğrafi işaret evrakıyla patentlenen Antakya künefesini satan çok rakamda şirketin bulunduğu “Künefeciler Meydanı” da 6 Şubat’ta hakikatleşen zelzeleler sebebiyle hasar gördü.

Bir zamanlar adım atacak yer olmayan, yurt içi ve dışından gelenlerin kesinlikle oturup patentli lezzetin tadına baktığı alan, zelzelelerle viraneye döndü.

Çok rakamda dükkanın devrildiği, sahiplerinin ve çalışanlarının yaşamını kaybettiği alandan geriye yalnızca “Künefe çeviren adam” heykeli kaldı.

“Ya Allah diyerek tekerrür işimizin başına döndük”

Alandan uzak bir bölgede Derince Mahallesi’nde iş yeri bulunan künefe ustası Osman Dalgaç, Anadolu Ajansı muhabirine, zelzeleler sebebiyle alandaki çok rakamda ustanın ve çalışanın yaşamını kaybettiğini söyledi.

Kentin çok büyük acı yaşadığını anlatan Dalgaç, zelzelelerin çok rakamda bireyin yaşamını kaybetmesinin yanı gizeme bir hayli dükkanının yok olmasına da neden olduğunu belirtti.

Dalgaç, merkezden uzakta bulunan dükkanının zarar görmediğini ancak bazı yakınlarının ve 2 çalışanının hayatını yitirdiğini dile getirdi.

İş yerini birkaç gün evvel yine açtığını anlatan Dalgaç, şöyle devam etti:

“Bir yerden başlamak gerektiğini düşündüğümüz için ‘ya Allah’ diyerek tekerrür işimizin başına döndük. Esnafımıza, ulusumuza bir misal olalım. Şükür Allah’a binamızda hiçbir kasvetimiz yok. Bunu da düşünerek, bir yerden başlayalım ki esnafımız, dışarı giden dostlarımız bizi görsünler tekerrür memleketlerine geri dönsünler. Onlara rica ediyorum memleketimize vazgeçmeyelim, tekerrürden geri dönsünler işlerinin başına. Bir yerden başlamak gerekli.”

Dalgaç, zelzelede konutları hasar gören çalışanlarına konteyner kurduklarını ve beraber çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Kentin tekerrür ayağa kaldırılması gerektiğini anlatan Dalgaç, “Durmak yok, çalışmamız gerekli. Bu memleketi tekerrürden ayağa kaldırmamız gerekli. Künefeciler çarşısındaki esnaflarımızla diyalog halindeyiz zati. Bir tek biz ayakta kaldığımız için onlar aralıksız bizden bilgi istiyorlar. Ne yapabileceklerini soruyorlar. Bir Haylisinin dükkanı şu anda yıkık. Ne yapacaklarını afallamış vaziyetteler.” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Depremler, Tescilli Antakya Künefesinin Yapıldığı Meydanı Da Yok Etti

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz