Depremlerin Ardından Deprem Uyarı Zili Icat Etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zelzelelerin ardından zelzele ihtar zili buluş etti

AKSARAY – Kahramanmaraş’ta alana gelen ve binlerce insanın vefatına neden olan zelzelenin ardından İç Anadolu’da da zelzeleler devam ederken, Aksaraylı bir yurttaş zelzele anında ihtar veren bir makine buluş etti.

Kahramanmaraş’ta alana gelen 6 Şubat zelzeleleri yer kabuğunda oluşturduğu tesirleri devam ediyor. İç Anadolu Bölgesi’nde de arkası arda devam eden zelzeleler Aksaray’ın Eskil ilçesinde yaşayan 49 yaşındaki Hasan Tosun’a zelzele anında zil sesi çıkaran alet buluş ettirdi. İnsanların özellikle gece zelzele anında uyanması için makineyi buluş ettiğini belirten Hasan Tosun “Son zamanlarda özellikle Maraş’ta alana gelen zelzelelerin bölgemizde de sezilmesi huzursuzluk oluşturdu. Konya’da filanda zelzele olunca, zelzelesine tesirini daha evvelden sezmek kasıtlı bir makine yapmak istedim, insanlara yararı olması için. Bu zelzele esnasında uykudayken insanlar habersiz oluyor. İnsanların haberi olana kadar, zelzele olup bitiyor. Bu makineyle daha erken bir biçimde ikaz etmek, temkin almak kastıyla geliştirdim. İnsanlara yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

Cihanın çalışma mekanizmasından bahseden Hasan Tosun, “Bu elektrik cihazlarda artı eksi hadiseyi vardır. Bir zilde misalin, bir yerine basıldığında temas ettiği o makine öter. Ben bu temas vakasını, metallerle birbirlerine kaynaşacak biçimde yaptım. Metaller birbirlerine temas ettiğinde zil ötüyor. Bir zembereği düşünün, aynı onun gibi. Boşluk içerisinde duran tel, hareket edince etrafındaki metale çarpıyor ve bu da zili harekete geçiriyor” biçiminde konuştu.

“Bu makine azıcık daha erkenci bir makine” diyen Hasan Tosun, “Bu makineyi sınama kasıtlı yaptım, oluyor mu diyerek ve pozitif netice aldım. Fakat bu makine geliştirilmeye müsait bir makine. İçerisindeki geçirgen maddeler alınganlaştırılırsa daha iyi olur. Aygıtın seri olarak imali yapılırsa insanların daha da yararına olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Depremlerin Ardından Deprem Uyarı Zili Icat Etti

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz