Dünya Bankası, Doğu Asya Için Büyüme Tahminini Yükseltti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Bankası, Doğu Asya ve Pasifik bölgesi ekonomisine ait sihrime varsayımını bu sene için yüzde 4,6’dan yüzde 5,1’e yükseltti.

Banka, Doğu Asya ve Pasifik bölgesine ait ekonomik aktüelleme raporunu yayımladı.

Raporda, Çin’deki derlenmenin tesiriyle Doğu Asya ve Pasifik bölgesindeki ekonomik gelişmenin bu sene süratlenmesinin beklendiği aktarıldı.

Bankanın raporunda, büyümekte olan Doğu Asya ve Pasifik bölgesindeki ekonomik gelişmenin 2022’deki yüzde 3,5 seviyesinden 2023’te yüzde 5,1’e çıkmasının beklendiği kaydedildi.

Dünya Bankası, geçen sene ekim ayında yayımladığı raporda, Doğu Asya ve Pasifik bölgesi ekonomisinin 2023’te yüzde 4,6 gelişeceğini öngörmüştü.

Raporda, bölgedeki ekonomik performansın, güçlü olmakla beraber, bu sene yavaşlayan küresel sihrime, yükselen emtia maliyetleri ve devam eden enflasyona cevap olarak sıkılaşan finansal şartlar sebebiyle geride kalabileceği ifade edildi.

Çin hariç bölge ekonomisinin gelişmesinin 2022’deki yüzde 5,8 seviyesinden bu sene yüzde 4,9’a gerilemesinin varsayım edildiği belirtilen raporda, bölgenin büyük ekonomileri arasında yer alan Endonezya, Filipinler ve Vietnam gibi ülkelerin çoğunda ekonomik gelişmenin bu sene 2022’ye mukayeseyle daha ılımlı olmasının beklendiği aktarıldı.

Raporda, Çin ekonomisinin sihrime hipotezinin ise 2023 seneyi için yüzde 4,5’ten yüzde 5,1’e çıkarıldığı kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da bankacılık sektöründe yaşanan kasvetlerin kaygı uyandırdığına da dikkat çekilen raporda, Doğu Asya ve Pasifik bölgesinde bankacılık sektörünün şimdiye kadar etkilenmediği ancak doğrudan veya dolaylı kayıplara maruz kalma sebebiyle potansiyel tehlikeler olduğu ifade edildi.

Raporda, bölge için “en acil güçlüğün” Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında artan ayrışma olduğu belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Bankası, Doğu Asya Için Büyüme Tahminini Yükseltti

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz