Ebrar Sitesi Enkazında Evinin Anahtarını Bulan Lütfiye Öğretmen Gözyaşı Döktü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta alana gelen zelzelelerde en fazla can kaybının yaşandığı yerlerin başında gelen Ebrar Sitesi’nin enkazında evinin anahtarını bulan emekli hoca Lütfiye Köroğlu, gözyaşlarına dominant olamadı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerin ardından kentte enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Zelzelede çok rakamda bireyin yaşamını kaybettiği Ebrar Sitesi, afetin 42. gününde de iş aygıtlarının en yoğun çalıştığı yerler arasında bulunuyor.

Evlerinin enkazından kendileri için manevi bedeli bulunan resim, oyuncak, diploma, gelinlik gibi eşyalarını almak isteyen depremzedelerin yıkıntıların yanı başındaki gözü yaşlı bekleyişi sürüyor.

İş cihazı cerrahlarının izni güzergahında enkaza giren afetzedeler, yağan yağmura aldırış etmeden, bulabildikleri eşyaları alarak yol kenarına koyuyor.

Zelzelede ağır zarar gören Ebrar Sitesi M Blok’taki evinde yürütülen tahrip çalışmalarını izleyen 60 yaşındaki emekli hoca Lütfiye Köroğlu da zelzelenin ilk gününden bu yana bölgeden ayrılmıyor.

Eşi İsmet, çocukları Ali ve Mete ile 8 sene evvel Ebrar Sitesi’ne taşınan Köroğlu için enkazdan bulup çıkardığı her eşya, zelzeleden evvel yaşadığı mutlu günleri simgeliyor.

Lütfiye Köroğlu, Anadolu Ajansı muhabirine, eşi ve çocuklarıyla kurtuldukları zelzelede bir hayli komşusunun ölüm ettiğini, abiyi Ömer Lütfi Gündoğan’ın ise kayıp olduğunu söyledi.

Zelzele anını unutamadığını belirten Köroğlu, “Kıyameti yaşadık resmen. Zelzele günü vahim şeyler yaşadık. Kendimizi güç kurtardık. Alt indiğimizde yanımdaki apartman bizim apartmanın kapısının önüne çökmüştü, çıkamadık. Apartman vazifelisinin kapısından alt inip dairesinden dışarıya atladık. Çıktığımızda her taraf devrilmişti, apartman kalmamıştı.” dedi.

Köroğlu, oturdukları binanın zelzelede ağır zarar gördüğünü, usunun hep evinde olduğunu ifade etti.

Binanın hakimiyetli biçimde devrileceğini bildiğinde ağladığını anlatan Köroğlu, “Bina devrilirken o anı yaşadım. Ağlamaktan kahrolduk.” diye konuştu.

Köroğlu, komşularıyla kendileri için manevi bedeli olan eşyalarını alabilmek için enkazın başında beklediğini dile getirdi.

“Altın bulmuş gibi zira içinde çocukların miniklik videoları var”

Enkazdan anılarını çıkartmak için beklediğini belirten Köroğlu, laflarını şöyle sürdürdü:

“Çok büyük eşyalarda gözüm yok artık. Başka Bir Deyişle umudumuz bitti eşyalardan yana. Dün komşumun biri, bir alttaki kendi eşyalarını ararken 3 çanta CD bulmuş. Bunlar kimin dediler? Baktım oğullarımın adı yazılı. Onları görünce sanki altın bulmuş gibi çok değerli bir şey bulmuş gibi coştum zira içinde çocukların miniklik videoları var. Yalnızca onları alabildim. Onların yanında resim albümlerimiz de vardı. Belki onlara erişebilirim diye düşünüyorum. Konutumuzdan bir tek bu anahtar ve perde parçası kaldı. Başka bir şey yok.”

Zelzelede 22 bloktan oluşan Ebrar Sitesi’nin 18 bloğu devrilmiş, değişik blokları ise zarar görmüştü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ebrar Sitesi Enkazında Evinin Anahtarını Bulan Lütfiye Öğretmen Gözyaşı Döktü

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz