Edirne’de Kalker Ocağı İşletmesinin Kapasite Artışı Talebine Verilen ‘Çed Olumlu’ Kararını Mahkeme İptal Etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’nin Lalapaşa ilçesi Vaysal köyünde faaliyet gösteren kalker ocağının kapasite çoğalışı arzına verilen ‘ÇED pozitif’ raporu, Edirne Yönet Duruşması tarafından iptal edildi. Avukat Bülent Kaçar, Etraf Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı’na “Bu davada verilen bilirkişi raporuyla hukuksuzluğu ortaya çıkmış olan bilime, hukuka ve mevzuata ters olduğu ortaya çıkmış olan bu hasarlı kalker ocağını ve kırma, üzüntüye kuruluşunu şipşak kapatın” çağrısını yaptı.

Vaysal köyünde faaliyet gösteren ve geçen günlerde kapasite çoğalışı için müracaat yapan kalker ocağı firması için köylülerin hukuk gayreti pozitif sonuçlandı. Köylülerin avukatı  Bülent Kaçar ve köy milleti, bugün Edirne Doktor Odası’nda basın açıklaması tertip ederek, gayretlerinin süreceğini dile getirdi.

“KURULUŞU ŞİPŞAK KAPATIN”

Avukat Bülent Kaçar, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Vaysal, Süleymandanişmet, Hacıdanişment köyünün büyük hasar gördüğü, Cantaş şirketinin kalker ocağı kırma-üzüntüye kuruluşunun kapasite çoğalışının ÇED raporunu pozitif bulan Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı’nın verdiği ‘Etrafsal Tesir Değerlendirmesi Pozitif’ kararını yargı iptal etmiştir. Etrafı ve hayatı gözetmekle, iklim krizini çözmekle vazifeli davalı bakanlığın verdiği ‘ÇED Pozitif’ kararının bilime tersliği bilirkişi kurul raporu ile hukuka ve mevzuata tersliği ise duruşma kararı ile kanıtlanmıştır. Ne Yazık Ki bu projenin devamı kalitesinde tamamı ormanlık alanda ikinci ve yeni bir ocak projesine de Edirne Valiliği ‘ÇED zorunlu değildir’ kararı vererek köylünün bu haklı başkaldırısına ve itirazına ne yazık ki negatif cevap vermişti. Buna karşı ikinci davamızı da Edirne Yönet Duruşması’nde sürdürüyoruz. Yapılan keşif sonrası bilirkişi tahlili yapıldığı için şu an bilirkişi kurul raporunu bekliyoruz. Davalı Bakanlık yetkililerine, Edirne Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Şehir Müdürlüğü yetkililerine, buradan sesleniyoruz: Gecikmeksizin yargı kararını uygulayın. Bu davada verilen bilirkişi raporuyla hukuksuzluğu ortaya çıkmış olan bilime, hukuka ve mevzuata ters olduğu ortaya çıkmış olan bu hasarlı kalker ocağını ve kırma, üzüntüye kuruluşunu şipşak kapatın.”

“TASALARINI ANLATAMIYORLAR VE ORADA CAN VERİYORLAR”

Vaysal Köyü Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Karapoyraz ise şunları söyledi:

“Bizim orada gerçekten doğa kırımı yaşanıyor. Bunu kimse görmezden geliyor. Burada hayata hakkı hepimizin. Oradaki böceklerinde, doğadaki bir çimenin de ağaçların da… Bazı şeyleri yalnızca para kazanmak olarak görmemek gerekli. Para kazanmak kısmetine doğa kırımı yapılıyor, orada. Arılar, böcekler hepsi katlediliyorlar. Tozlaşmadan dolayı faize olmuyor burada. Zirai olarak zati kaybımız oluyor ama hayvanlar bizim gibi konuşamıyor. Tasalarını anlatamıyorlar ve orada can veriyorlar. Artık birilerinin temkin alması gerekiyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne’de Kalker Ocağı İşletmesinin Kapasite Artışı Talebine Verilen ‘Çed Olumlu’ Kararını Mahkeme İptal Etti

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz