En Düşük Emekli Maaşı 7 Bin 500 Tl Yasalaştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilmesini öngören kanun öneriyi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı. Emeklilere ödenen bayram ikramiyesi de 2 bin liraya çıkarıldı.İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Nizamından Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Kararında Kararnamelerde Farklılık Yapılmasına Dair Kanun Öneriyi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı.

Kabul edilen öneriyle, 5 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL’ye, emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında ödenen ikramiyeler bin 100 TL’den 2 bin TL’ye, gazilere ödenen aylık da minimum fiyat seviyesine yükseltildi.

Yasaya göre; Yargıtay birinci başkan vekilleri, Danıştay başkan vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay azalarının ölçüt aylık oranı da Tüzük Duruşması aboneleri ile aynı olacak biçimde yine düzenlenecek.

Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay birinci başkan vekilleri, Danıştay başkan vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay azalarının ek tazminat oranı Tüzük Duruşması başkan ve aboneleri ile denk gidişata getirilecek.

Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısının ek gösterge oranı, Tüzük Duruşması Başkanı ile Yargıtay aboneleri, Danıştay aboneleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekilinin ek göstergesi de Tüzük Duruşması aboneleri ile aynı olacak.

Deprem, su baskın, yangın gibi afetler ile salgın hastalıklarda çalışma yürütenlere madalya ve nişan verilmesi de öngörülüyor. Buna göre, afetler ile salgın hastalıkların önlenmesinde ya da bunlarla çaba edilmesinde verdiği katkılarla üstün feragat, fedakarlık, zafer ve bereketlik gösteren Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası, yabancılara ise Cumhurbaşkanı Kararı ile Üstün Fedakarlık Nişanı verilecek.

DW/CÖ,HS

DW Türkçe’ye manisiz nasıl erişebilirim?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
En Düşük Emekli Maaşı 7 Bin 500 Tl Yasalaştı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz