Endemik Türdeki Çiçeği Koparmanın Cezası 244 Bin

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baharın gelmesiyle beraber toprak uyanmaya, kırlarda çiçekler açmaya başladı. Kolluk güçleri ile doğa arkadaşları ise nesli risk altında olduğu için milli ve beynelmilel kontratlarla koruma altında olan endemik cinslere hasar verilmemesi için vatandaşları uyardı. Endemik cinslerde tek bir çiçeği koparmanın, hasar vermenin cezasının 244 bin 315 lira olduğu belirtildi.

Endemik cinslerin yoğun olduğu Aydın’ın kırsal kesimleri, Kuşadası’ndaki ulusal parktan İzmir’in Selçuk ilçesi Pamucak sahiline kadar olan bölgede doğal etrafta yetişen tülüşah, tüylü çan çiçeği, beyaz zambak, kıyı sarımsağı, Aydın can vermez çiçeği, ata nalı gibi endemik cinsleri gözetmek için sanki seferberlik duyuru edildi. Jandarma Komutanlığı Etraf, Doğa ve Hayvanları Koruma Timleri, Doğa Koruma Ulusal Parklar Müdürlüğü takımları, yerel idareler ile Ekosistemi Koruma ve Doğa Hoşlananlar Derneği EKODOSD gönüllüleri endemik nebat cinslerine sahip çıkmak için hem koruma hem bilgilendirme çalışmalarını hızlandırdı.

Bu cinslerle beraber doğal yaşam alanlarının, doğal zenginliklerin korunması ve geleceğe taşınması için herkese misyon düştüğünü söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Tülüşah, tüylü çan çiçeği, beyaz zambak, kıyı sarımsağı, Aydın can vermez çiçeği, ata nalı gibi endemik bir çiçeğe hasar vermenin cezası 245 bin liradır. Bu nebatlara hasar verecek şahısların bunu kesinlikle öğrenmesi gerekir. Doğa Koruma ve Ulusal Parklar, Jandarma Etraf takımları, yerel idareler, eğitim müesseseleri ve sivil toplum teşkilatlarının iş birliği yapması, endemik nebatların tanıtılması mevzusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi gerekir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Endemik Türdeki Çiçeği Koparmanın Cezası 244 Bin

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz