Erdoğan’ın Adaylığına 3 Parti Itiraz Etmişti! Milyonların Gözü Ysk’nın Bugün Yapacağı Açıklamada

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlar Yüksek Tercih Kurulu’nun Yüksek Seçim Kurulu bugün yapacağı açıklamaya kilitlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak tercihlerde aday olmasına itiraz eden İyi Parti, DEVA Partisi ve Memleket Partisi’nin kendilerine eriştirdiği arzuhalleri karara bağlayacak olan Yüksek Seçim Kurulu buluşma sonrası saat 17.00’de kararını duyuracak.

Yüksek Seçim Kurulunun partilerin itirazlarını bugün karara bağlamasının ardından kesin listeler Resmi Gazete’de yayımlanacak. Heyetin tercih takvimine göre yarın da cumhurbaşkanlığı tercih propaganda yarıyılı başlayacak.

Yüksek Seçim Kurulu’ye itiraz arzuhallerini veren partiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki yarıyıl Cumhurbaşkanlığı yaptığını belirterek, aday olmasının Tüzük’ya ters olduğunu korundu. Heyete verilen arzuhallerde, “28 Mart 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan geçici aday listesinde yer alan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı geçici adayları listesinden çıkartılması” arz edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ilk itiraz İyi Parti’den kazançken, parti kurmayları Yüksek Seçim Kuruluna giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kere cumhurbaşkanı adayı olmasına ait itiraz arzuhali verdi.Arzuhal teslimi evvelinde açıklamalarda bulunan İYİ Parti Lafçısı Kürşad Zorlu “1982 Anayasası’nın ilk halindeki tertip etme de ‘Bir kimse iki kez cumhurbaşkanı seçilemez’ biçimindedir. Sonra 2007 senesinde ve 2017 senesindeki farklılıkla da üzerinde hiçbir oynama yapılmayan husus şudur: ‘Bir kimse iki kez cumhurbaşkanı seçilemez.’ Yeniden Cumhurbaşkanlığı Tercih Kanunu’nda da aynı ifade yer almaktadır. Bu farklılıklar yapılırken geçici bir madde de konulmamıştır” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’nin ardından DEVA Partisi ve Memleket Partisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ait itiraz da bulunurken AK Parti cephesinden yapılan açıklamalarda ise adaylığında rastgele bir mani bulunmadığı vurgulandı. Eş bir açıklama da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan kazançken, açıklamada şu ifadeler yer verildi; “Gerek Tüzük hukukunun temel prensipleri, gerek yorum usulleri, gerek kanunuma dokümanları gerek ise Tüzük Duruşması içtihadı uyarınca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı tercihlerinde Cumhurbaşkanı adayı olması ve cumhurbaşkanı seçilmesinin önünde hiçbir anayasal ya da legal mani yoktur. Politik hesaplarla ya da Tüzüğe ters yorumlarla Tüzük kararları değişmez ve değiştirilemez. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı tercihindeki cumhurbaşkanı adaylığı, Tüzük’nın yeni 101’inci maddesine göre ikinci adaylığıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023 tercihlerinde cumhurbaşkanı adayı olması anayasal hakkıdır. Bu hakkını kullanmasının önünde de hiçbir anayasal ya da kanuni mani yoktur. Ayrıca bu hakkın kullanımı da Tüzük’nın güvenceyi altındadır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan’ın Adaylığına 3 Parti Itiraz Etmişti! Milyonların Gözü Ysk’nın Bugün Yapacağı Açıklamada

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz