Eyt Mesaisi Yapan Sgk Çalışanlarına 3 Ay Fazla Mesai Ücreti Verilecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Eyt tertip etmesinin kanunlaşması sonrası 2,2 milyon şahıs emeklilik hakkı kazandı. Eyt’lilerin harekâtları için ekstra mesai yapan SGK çalışanlarına ekstra mesai verileceği belirtildi.

Bu çerçevede EYT harekâtlarının süratlendirilmesi ismine SGK çalışanlara aylık 3 ay süresince fazla mesai verilecek. Verilecek fazla mesai ile saatlik 27 lira alan SGK çalışanlarının fiyatı yüzde 88 çoğalışla 51 liraya çıkarılacak. SGK çalışanları aylık 3 bin lira fazla mesai alırken bu sayı 6 bin liranın üzerine çıkacak.

Emekli olmak isteyenler e-Devlet üzerinden ya da sosyal güvenlik merkezlerine müracaat yapabilecek. Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ve evveli olanlar, EYT tertip etmesi ile emeklilik hakkı kazanabilecek. Şartları yerine getirenler, Müddet hududu olmaksızın, SGK ve e-Devlet’deri müracaat yapabilecek. EYT tertip etmesinden faydalanmak isteyenler emeklilik için müracaat arzuhali verecek.

Çalışmayanlar yalnızca emeklilik müracaatı yaparak harekâtlarını başlatabilecekler. Çalışan EYT’liler için ise birkaç safhalı bir müracaat süreci hakikatleşecek. Emeklilik müracaatı yapmak isteyen çalışan EYT’liler öncelikli olarak işyerlerinden çıkış belgesi alacaklar. Bu belge ile emeklilik başvurularını hakikatleştirecekler. Daha sonra emeklilik kararının ardından tüm EYT’liler ve emekliler istedikleri bir işyerinde çalışabilecek. Çalışan emeklilerin ücretlerinde rastgele bir kesinti olmayacak. Emekli olduktan sonra bir kamu müessesesinde çalışanların emekli ücretleri kesiliyor. Değişik emekliler hem çalıştıkları işyerlerinden hem de SGK’dan ücret alabiliyor.

Geriye dönük rastgele bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak arz edilemeyecek. İlk kere yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık veya emekli aylığı arzı sebebiyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde en son çalışılan özel sektör dükkanında sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, sosyal güvenlik destek primi patron payının 5 puanlık kısmına isabet eden meblağ Definece karşılanacak. Sosyal güvenlik destek primi patron payı indiriminden faydalanılan sigortalının işten ayrılması halinde, bu indirimden tekerrür yararlanılamayacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eyt Mesaisi Yapan Sgk Çalışanlarına 3 Ay Fazla Mesai Ücreti Verilecek

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz