Filistinli Tutuklular, İsrail’in Baskılarına Karşı Ramazanda Açlık Grevine Başlamaya Hazırlanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail cezaevilerindeki Filistinli tutukluların, İsrail’in baskıcı uygulamaları devam ederse ramazan ayında açlık grevine başlayacağı belirtildi.

“Tutsak Hareketi için Milli Acil Gidişat Yüksek Komisyonu” tarafından yapılan yazılı açıklamada, Filistinli tutukluların atacağı adımlara ait bilgi verildi.

İsrail’in baskı siyasetlerine karşı tutukluların önünde açlık grevinin dışında pek bir alternatif kalmadığı kaydolunan açıklamada, “Cezaeviler Yönetinin, fazla sağcı Milli Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir tarafından desteklenen uygulamaları sona ermezse ramazanla beraber ‘hürriyet ya da şehadet’ grevine başlamaya karar verdik.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, sivil ve resmi müesseseler ile tüm parti ve gruplara açlık grevine girecek tutuklulara destek verme çağrısı yapıldı.

Filistinli tutuklular İsrail’in baskıcı uygulamalarını protesto ediyor

Filistin Tutsaklar Toplumu, İsrail’in Nafha Cezaevindeki suratlarca Filistinli tutuklunun, 14 Şubat’ta, İsrail’in kendilerine müteveccih baskıcı uygulamalarını protesto için “itaatsizlik” eylemine başladığını duyurmuştu.

“İtaatsizlik eylemi” kapsamında, banalde her zaman giyilmeyen ancak İsrail Cezaeviler Yönetine, sembolik bir protesto iletiyi kapsayan kahverengi üniformaların giyileceği aktarılan açıklamada, eylemde ayrıca odaların sorgulandığı “güvenlik hakimiyeti” faaliyetlerinin aksatılması ile sistemi tıkayacak biçimde, cezaevi kısımlarının kapatılmasının yer aldığı kaydolunmuştu.

İsrail Cezaeviler Yöneti, 13 Şubat’ta Nafha ve Gilboa cezaevilerinde yeni kısımlara nakledilen Filistinli tutukluların, banyo kullanım saatlerinin kısıtlanacağını duyurmuştu.

Filistinli tutukluları temsil eden “Tutuklular İçin Milli Acil Gidişat Komisyonu” de fazla sağcı İsrail Milli Güvenlik Bakanı Ben-Gvir’in tutuklulara müteveccih kararlarının ilk kısmının Cezaeviler Yöneti tarafından uygulandığını, bu uygulamalara tepki olarak “itaatsizlik” eylemine başlanması doğrultusunda karar alındığını açıklamıştı.

Eylem kapsamında ramazan ayının ilk günü ise “açlık grevi”nin bülten edileceği belirtilmişti.

İsrail cezaevlerinde Filistinlilere müteveccih “duş süresi ve kullanılan su ölçüyü kısıtlaması, bayat ve bozuk ekmek dağıtılması, baskın ve denetimlerin çoğalarak devam etmesi, tutukluların hücreye alınması” gibi muhtelif baskı usulleri kullanılıyor.

İsrail cezaevilerinde 29’u kadın, 150’si çocuk takribî 4 bin 700 Filistinli tutuklu bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Filistinli Tutuklular, İsrail’in Baskılarına Karşı Ramazanda Açlık Grevine Başlamaya Hazırlanıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz