Finlandiya’da Başbakan Marin Liderliğindeki Sdp Seçimleri Geride Tamamladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finlandiya’da genel tercihleri kesin olmayan neticelere göre tutucu Milli Ortak Yönetim Partisi yüzde 20,8 ile önde tamamlarken, Hakikat Finler Partisi yüzde 20 ve mevcut Başbakan Sanna Marin’in liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti SDP yüzde 19,9 rey aldı.

Finlandiya Adalet Bakanlığı ve Finlandiya yayın uzvu YLE’nin paylaştığı kesin olmayan neticelere göre, bugün asıllaşan genel tercihlerde reylerin yüzde 99,8’inin sayımı tamamlandı.

Tutucu Milli Ortak Yönetim Partisi yüzde 20,8 ile tercihleri önde tamamlarken, Hakikat Finler Partisi yüzde 20 ve Sosyal Demokrat Parti yüzde 19,9 rey aldı.

Buna göre, 200 vekilli Finlandiya meclisinde Milli Ortak Yönetim Partisi 48, Hakikat Finler Partisi 46, Sosyal Demokrat Parti 43, Merkez Parti 23, Yeşil Birliği 13 ve Sol İttifak 11 vekille temsil edilecek. İsveç Ulus Partisi’nin ise 9 milletvekili çıkarması bekleniyor. Kalan vekillikler ise Merkez Parti, “Movement Now” partileri ile bağımsız adaylar arasında paylaşıldı.

Kayıtlı seçmen rakamı 4 milyon 540 bin 437, tercihe katılım oranı ise yüzde 71,9 olarak açıklandı.

Marin başkanlığındaki mevcut kabine Sosyal Demokrat Parti, Merkez Parti, Yeşil Birliği, Sol İttifak ve İsveç Ulus Partisi’nin parçası olduğu ortak yönetimden oluşuyordu.

Kesin olmayan neticelere göre, mevcut bakanlar kurulunun vekil rakamı 100’ü geçemiyor ve varsayımlara göre yeni bir ortak yönetimin oluşması öngörülüyor.

Finlandiya’da tercihleri lider bitiren parti hükümeti kurmak için ilk fırsata sahip oluyor. Ülkeyi idaremek için de 200 sandalyeli mecliste 100’den fazla vekille bir ortak yönetim oluşması gerekiyor.

Kesin neticelerin 5 Nisan’da bülten edilmesinin ardından ilerleyen günlerde ortak yönetim yaradılışları için görüşmelerin başlaması ve yeni hükümetin bülten edilmesi bekleniyor.

2019 tercihlerini ilk üç sırada bitiren partiler sırasıyla Sosyal Demokrat Parti, Hakikat Finler Partisi ve Milli Ortak Yönetim Partisi olmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Finlandiya’da Başbakan Marin Liderliğindeki Sdp Seçimleri Geride Tamamladı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz