Finlandiya’da Sanna Marin Muhafazakarlara Yenildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finlandiya’da tertip edilen genel tercihlerde tutucu Milli Ortak Yönetim Partisi tercihin galibi oldu. Başbakan Sanna Marin’in partisi, tercihi üçüncü olarak bitirdi. Finlandiya’da Pazar günü asıllaşan genel tercihleri reylerin yüzde 20,8’ini alan Petteri Orpo liderliğindeki tutucu Milli Ortak Yönetim Partisi NCP kazandı. Başbakan Sanna Marin’in partisi Sosyal Demokratlar yüzde 19,9 ile tercihi üçüncü parti olarak tamamlarken, sağcı ve popülist Finler Partisi ise reylerin yüzde 20,1’ini alarak ikinci parti olarak bitirdi.

Başa baş geçen tercihlerde, partiler meclisteki 200 sandalye için yarıştı. Reylerin yüzde 99’unun sayıldığı belirtilirken, açıklanan neticelere göre Milli Ortak Yönetim Partisi’nin 48 sandalye, Finler Partisi’nin 46 ve Sosyal Demokratların 43 sandalye kazandığı ifade edildi.

Sonuçlar nasıl değerlendirildi?

53 yaşındaki NCP lideri Petteri Orpo, tercih neticelerine ait yaptığı konuşmada, “Bu harika bir başarıydı. Tercih neticelerine direnerek, Finlandiya’da bir hükümet için görüşmelere başlayacağız” dedi. Orpo, hükümeti sağcı parti Finler Partisi ile ya da muhtelif mevzularda fikir ayrılıkları yaşadıkları Sosyal Demokratlar ile kurabilir.

Finlandiya’nın dış borç stokunun gayri safi yurt içi hasılaya oranı 2019’da yüzde 64 iken, bu oran şu anda yüzde 73’e yükselmiş vaziyette. Tercihleri birinci bitiren NCP, kamu tüketmelerinde 6 milyar euro kesintiye giderek, bu oranı eksiltmeyi taahhüt ediyor. Partinin, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında artan hayat pahalılığı sebebiyle dayanağını artırdığı ifade ediliyor.

Göç karşıtı sağcı Finler Partisi lideri 45 yaşındaki Riikka Purra, tercih neticelerini değerlendirirken destekçilerine teşekkür etti ve “şimdiye kadarki en iyi tercih neticeyi” ifadelerini kullandı.

Başbakanlığı sona ermesi beklenen 37 yaşındaki Sanna Marin ise, “Milli Ortak Yönetim Partisi ve Finler Partisi’ni kutlarım. Demokrasi konuştu” ifadelerini kullandı. Marin, Finler Partisi’ni “sarihçe ırkçı” olarak nitelendiriyor. Sanna Marin’in partisi, Avrupa yanlısı siyasetleriyle ön tasarıya çıkarken, Finler Partisi “Fixit” ile Finlandiya’nın Avrupa Birliği’nden AB çıkmasını uzun vadeli tasarıları arasında gösteriyor.

NATO aboneliği tercih neticelerinden etkilenmiyor

Türkiye’nin de onayıyla beraber İttifak’taki 30 ülkeden destek alan Finlandiya’nın yakın zamanda NATO abonesi olması bekleniyor. Tercih neticelerinin Finlandiya’nın NATO aboneliği mevzusunu ise etkilemesi beklenmiyor. Rusya’nın Şubat 2022’de başlayan ve hali hazırda devam eden Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkede NATO’ya aza olma mevzusunda büyük bir destek bulunuyor.

Sanna Marin, 34 yaşında dünyanın en genç başbakanı olarak göreve başladığında, tamamı bayanların liderliğindeki beş partili ortak yönetime liderlik ediyordu.

AFP,dpa / AI, DÇÜ

DW Türkçe’ye manisiz nasıl erişebilirim?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Finlandiya’da Sanna Marin Muhafazakarlara Yenildi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz