Finlandiya’nın Nato Üyeliği Tbmm’de Kabul Edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasına ait kanun öneriyi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşüldü. Protokol Meclis Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen beynelmilel kontrata ait öneriyle; NATO’ya aboneliğinin Avrupa-Atlantik güvenliğine katkı sağlayacağı değerlendirilen Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması’na katılımına ait olarak antlaşmaya taraf her bir ülkenin imza attığı protokolün onaylanmasının uygun bulunması kastediliyor.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasına ait kanun önerisinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyetinde kabul edilmesinin ardından, ” Finlandiya, NATO’nun güvenliğine kendini adamış, güçlü ve yetenekli bir bağlaşık olacak.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mart’ta Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlamıştı. İki liderin Beştepe’deki görüşmesinde ana gündem maddesi Finlandiya’nın NATO aboneliği mevzusu olmuştu. Görüşmede Finlandiya’nın NATO azalığına vize çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya’nın NATO’ya katılımının Meclis’te onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıklamıştı.

Erdoğan, şunları söylemişti: “Eş zamanlı olarak üçlü muhtırayı imza atmak suretiyle Türkiye’nin haklı güvenlik evhamlarının giderilmesi gerektiğini kayıt altına almıştık. Finlandiya’nın üçlü muhtıradaki vaatlerini yerine getirmek için içten ve somut adımlar attığını gördük.”

Niinistö ise şu biçimde konuşmuştu: “Bugün atılan imza Türkiye Büyük Millet Meclisinin onay sürecini başlattığına dair çok ehemmiyetli bir gösterge. Tüm Finlandiyalılar için ehemmiyetli haber bu. Aynı zamanda milletvekillerimizin yüzde 95’i geçtiğimiz bahar yarıyılında NATO aboneliği müracaatımızı destek ver. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Finlandiya’nın Nato Üyeliği Tbmm’de Kabul Edildi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz