Fransa’da Göstericilere Müdahale Eden Polislere Dava

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da emeklilik protestolarına katılan göstericilere müdahalede bulunan polisler hakkında “orantısız efor kullanımı” ve “sevinci nezaretler” mazeretiyle 100’e yakın kabahat bülteninde bulunuldu.Fransa’nın başşehri Paris’te emeklilik yaşının yükseltilmesini protesto eden göstericilere sert müdahalede bulunan güvenlik eforları hakkında “sevinci nezaret ve hapsetmeler” sebebiyle surata yakın kabahat bülteninde bulunuldu.

Paris’teki bir hukuk ortaklaşayı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada protestolarda polis ve savcılar tarafından orantısız efor ve taşıtlar kullanıldığı ileri sürüldü.

Hukuk ortaklaşasından avukat Alexis Baudelin, “Bir demokraside bunlar kabul edilemez” dedi. Avukat Raphaël Kempf de büyük miktarda sevinci olarak nitelendirdiği nezaretler sebebiyle Cuma sabahı Paris’te şikayet dosyalarının alakalı makamlara teslim edildiğini söyledi.

Avukat Ainoha Pascual da nezaretler sırasında ve şovlar sürecinde uygulanan şiddeti tenkit etti. Pascual bu mevzunun önümüzdeki günlerde ayrı bir dava mevzusu olarak gündeme taşınacağını da laflarına ekledi.

Fransa’da emeklilik yaşını 2030 senesine kadar safhalı olarak 62’den 64’e yükselten emeklilik reformuna karşı haftalardır ülke çapında protestolar tertip ediliyor. Protestolara zaman zaman bir milyondan fazla insan katılırken, güvenlik eforları göstericileri dağıtmak için sık sık müdahalelerde bulundu.

İnsan Hakları Ligi LDH, Solcu Yargıçlar Sendikası SM, Fransız Avukatlar Sendikası SAF ile sol görüşlü politik partiler protestolarda uygulanan polis şiddetini eleştiriyor.

AFP/TY,BK

DW Türkçe’ye manisiz nasıl erişebilirim?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fransa’da Göstericilere Müdahale Eden Polislere Dava

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz