Freddy Kasırgası’nın Vurduğu Malavi’de Ölü Sayısı 447’Ye Yükseldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

LİLONGWE, 19 Mart Xinhua — Malavi’nin güneyinde tesirli olan Freddy Fırtınası’nda can verenlerin rakamı Cumartesi günü yerel saatle 19.00 17.00 GMT haysiyetiyle 447’ye erişirken, 362.928 şahıs da yerinden edildi.

Malavi Afet İdare İşleri Dairesi DoDMA Cumartesi akşamı yaptığı açıklamada sayıları doğrulayarak 918 şahsın yaralandığını ve 282 bireyin de kayıp olduğunu bildirdi.

Malavi Korunma Güçleri MDF, Malavi Polis Teşkilatı ve kurtarma takımları işlemlerine devam ediyor. Öte yandan Malavi Korunma Güçleri karayoluyla erişilemeyen yerlere havadan takviye malzemeleri, tıbbi malzeme ve personel naklediyor.

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, ülkenin doğusunda yer alan ve fırtınadan etkilenen Zomba ve Machinga’yı ziyaret ettikten sonra Cumartesi akşamı televizyonda yayımlanan milli konuşmasında, etkilenen bölge ve şehirlerde afet vaziyeti bülten etmesinin ardından bazı yabancı misyonların, hükümetlerin, yerel ve beynelmilel kuruluşların, firmaların ve fertlerin destek çağrısına cevap verdiğini söyledi.

Devlet Başkanı, fırtınadan etkilenen kamplardaki ve bölgelerdeki gidişatın vahim olduğunu belirterek daha fazla beşeri destek çağrısında bulundu.

Malavi Eğitim Bakanlığı, takribî 230 mektebin ülke içinde yerinden edilmiş topluluklar için geçici kamplara dönüştürülmesi sebebiyle güney bölgesindeki mekteplerin tatilini 31 Mart’a kadar uzattı.

Freddy Fırtınası geçen hafta Pazar gecesinden Salı gününe kadar Malavi’nin güney bölgelerini sert biçimde tesiri altına alarak şiddetli rüzgarlara, su baskınlara ve toprak kaymalarına neden olurken, suratlarca şahsın vefatına ve yüz binlerce şahsın yerinden edilmesine neden oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Freddy Kasırgası’nın Vurduğu Malavi’de Ölü Sayısı 447’Ye Yükseldi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz