Gazeteciler Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin Ile Nurdağı’nda Incelemelerde Bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Yayıncılar Derneği ve gazeteciler, Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin ve koordinatör vali Şırnak Valisi Osman Bilgin ile bölgede analizlerde bulundu.

Ankara’dan gelen Anadolu Yayıncılar Derneği ve gazeteciler, zelzelenin vurduğu Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin ve koordinatör vali olarak görevlendirilen Şırnak Valisi Osman Bilgin ile konteyner ve çadır kentleri ziyaret ederek, depremzedelerin arzlarını dinlediler. Megakent Belediye Başkanı Şahin, çok güç ve ehemmiyetli bir yarıyıldan geçildiğini ve yüzyılın faciasını yaşandığını belirterek, “Asrın dayanışması ile Nurdağı için hemen şimdi, İslahiye için hemen şimdi, Gaziantep için hemen şimdi ve Türkiye için hemen şimdi diyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Büyük bir ulusuz, büyük facialardan sonra inanılmaz iş çıkartıyoruz, tam dünyaya misal iş çıkarıyoruz” dedi.

“Şırnak Valimiz tam takımıyla beraber ilk günden beridir bizimle”

Zelzelenin oluşturduğu tahrip ve zarardan bahseden Fatma Şahin, tam dağların ufalandığını ve birleştiğini, kayaların yolları kapattığını ifade etti. Başkan Şahin, zelzeleden sonra yolların kapandığını ve Nurdağı ilçesine erişmenin olası olmadığını belirterek, “Olağanda 20-25 dakikada erişeceğiniz Nurdağı’na kayaları kaldırmadan vali beyle kayaların arasından gitmeye çalıştık. Çok inanılmaz bir gidişatta ancak güçlü bir takımla bunun altından kalkabilirsiniz. Burada da Şırnak Valimiz tam takımıyla beraber ilk günden beridir bizimle. Allah kendisinden, ailesinden razı olsun” diye konuştu.

“İlk günde tüm yurttaşlarımızın çadır gereksinimini karşıladık”

Koordinatör vali olarak görevlendirilen Şırnak Valisi Osman Bilgin ise, zelzele ve sonrasında her günün 20 saatini ayakta çalışarak 7 bin kamu personeli ile süreci idarediklerini ifade etti. Vali Bilgin, “İlk beşinci günde elektriği olmayan mesken ünitemiz kalmadı. Çadırlarla alakalı da ilk günde tüm yurttaşlarımızın çadır gereksinimini karşıladık. Alanda yoksanız gerçeğinde çalışmıyorsunuz demektir, alanda olmanız gerekiyor. Şu an için 4 bin 526 personel vazifeli. Devrilen bina rakamı bin 743, müdahale ettiğimiz bina 343. Özellikle 343 enkazda 1-9 gün arasında çalışmalar mevzubahisi” dedi.

Bölgede 4 bin 918 personel hizmet veriyor

Öte yandan, İslahiye ve Nurdağı’na Afet Sonrası İyileştirme Daire Başkanlığı heyetti. 14 Mart haysiyetiyle Gaziantep Merkez, İslahiye, Nurdağı ve kırsalda 4 bin 918 personel sahada hizmet veriyor. Gaziantep genelinde 17 Şubat haysiyetiyle arama kurtarma çalışmaları 68 noktada 418 personel, 72 taşıtla bitirilerek, çalışmalarda 191 yurttaş enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Gaziantep Megakent Belediyesi, 4 bin 918 personel ve bin 180 taşıtla hizmet sağlıyor. Ayrıca zelzele bölgesinde çocuklar için kültür, sanat, eğitim ve spor hizmetleri çerçevesinde ilçelerde çocuk kütüphaneleri, bilim çadırları, anaokulular yer alıyor. Bölgede sağlık, manili ve yaşlı hizmetleri çerçevesinde ise 22 uzmanla 28 bin 5 bireye psikososyal destek sağlandı. Afet bölgesindeki 71 bin 516 noktaya ilaçlama ve dezenfekte hizmeti verildi. – GAZİANTEP

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gazeteciler Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin Ile Nurdağı’nda Incelemelerde Bulundu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz