Göbeklitepe Depremlerin Ardından Ziyarete Açıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin ardından tedbiren ziyarete kapatılan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe Ören Yeri, yine konuklarını ağırlamaya başladı.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Kılavuzları Odası Genel Sekreteri Müslüm Çoban, Anadolu Ajansı muhabirine, Türkiye’nin ağır bir zelzele sürecinden geçtiğini söyledi.

Bölgenin turizm lokomotiflerinin başında Göbeklitepe’nin geldiğini vurgulayan Çoban, yaşamın yavaş yavaş sıradana dönmesi için her sektörün elinden gelen gayreti gösterdiğini dile getirdi.

Göbeklitepe’nin zelzeleyi zararsız atlatmayı muvaffak olduğunu vurgulayan Çoban, şöyle devam etti:

“Bugün haysiyetiyle Şanlıurfa’da Göbeklitepe ziyarete açıldı. Evvelki günlerde ve haftalarda kente gelen bir hayli ziyaretçi Göbeklitepe’ye gitmek istiyordu. Özellikle zelzele sebebiyle bölgeye gelip takviyelerini dağıttıktan sonra Göbeklitepe’yi de görmek isteyen davetlilerimiz vardı ancak sarih değildi. 3 Nisan haysiyetiyle Göbeklitepe’miz açıldı, hem Ramazan Bayramı hem de bundan sonraki günlere ait Göbeklitepe ziyaretleri için yoğun bir istek var. Göbeklitepe’nin tekerrür ziyarete açılması özellikle Şanlıurfa ve bölgede yaşamın basmakalıp akışına dönmesi, yaraların sarılması açısından hoş bir büyüme oldu. Özellikle Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirlerinde günbegün zelzelenin yaralarını sarıp artık zelzelenin tesirlerinin bittiği günlere doğru gideceğiz allahın izniyle.”

İngiliz turistten Göbeklitepe’ye davet

Göbeklitepe’yi dolaşan İngiliz turist Jems Askar da ilk kere geldiği ören yerine hayran kaldığını belirterek, “Bu bölgede bir çok müze ve çoğu yer kapalı. Türkiye ve Suriye’deki zelzelelerden sonra Göbeklitepe’nin açılması çok iyi bir haber, lütfen gelip ziyaret edin.” dedi.

İngiliz arkeolog Rozana Amatec ise dünya tarihi açısından Göbeklitepe’nin ehemmiyetini vurgulayarak, “Göbeklitepe arkeolojik açıdan büyük ehemmiyet taşıyor. Zelzeleden sonra açılması bizim açımızdan çok iyi oldu. Herkesin gelip burayı görmesi gerekir.” biçiminde konuştu.

Türk hekim Arbel Öztürk ise Göbeklitepe’ye 3. kere geldiğini belirterek, “Burada ruhuma dinlendiğini seziyorum. Çok mutluyuz ki burası ayakta kalabildi. Zelzele, su baskın faciayı derken güç günler geçirdik ama burası bugün açıldı. Annemle birlikte dolaşmaya geldik. Çok mutluyuz ki Göbeklitepe ayakta kalabilmiş.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Göbeklitepe Depremlerin Ardından Ziyarete Açıldı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz