Görme Engelli Seçmenler Için Her Sandığa Şablon

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Yarıyıl Milletvekili Tercihi’nde ilk kere kendileri için hazırlanan şablonla rey kullanacak görme manililer için her sandığa şablon sevk edilecek.

Resmi Gazete’de 6 Nisan 2022’de yayımlanan Milletvekili Tercihi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dair Kanun ile görme manili seçmenlerin, “reyin saklılığı” temeline uygun biçimde rey kullanabilmelerine olanak sağlandı.

Bu tertip etme, Cumhurbaşkanı ile 28. Yarıyıl Parlamentosu’nu tanımlamak üzere 14 Mayıs’ta yapılacak tercihte ilk kere uygulanacak.

Önceki tercihlerde, tercih etrafı seçmeni olan akrabalarından birinin, akrabası yoksa öbür rastgele bir seçmenin takviyesiyle reylerini kullanan görme manililer, artık tek başlarına rey verebilecek. Görme manililer bu sayede ilk kere kendi başlarına refakatçi olmadan rey kullanabilecek.

Yasa gereği, Yüksek Tercih Heyeti Yüksek Seçim Kurulu, görme manili seçmenlerin tek başlarına ve ulaşılabilir şekilde rey kullanabilmeleri için rey pusulalarına uygun şablon hazırlayacak.

Tüm seçmenler için aynı rey pusulası basılacak, görme manili seçmenlere, rey kullanma kabinine girerken rey pusulalarıyla kullanacakları şablonlar verilecek.

Yüksek Seçim Kurulu, tertip etmenin uygulamasına ait ilke ve temelleri belirledi.

Buna göre, Cumhurbaşkanı tercihi için rey pusulalarının basımına 12 Nisan’da, milletvekili tercihinde kullanılacak rey pusulalarının basımına 19 Nisan’da başlanacak.

Yüksek Seçim Kurulu, yurt dışındaki seçmenlerin daha evvel rey kullanmaya başlayacağını da koruyarak, her sandığa görme manililer için birer şablon gönderecek.

Rey pusulalarının biçimi tanımlanıp, basım evresine gelindikten sonra, rey pusulasındaki damga basılacak yerler dikkate alınarak damga delikleri oluşturulacak.

Seçimler için toplam 814 bin 120 görme manili rey kullanma şablonu oluşturulacak ve bu şablonlar Yüksek Seçim Kurulu tarafından yurt içi ve dışındaki rey verme yerlerine sevk edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Görme Engelli Seçmenler Için Her Sandığa Şablon

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz