Hazine Ve Maliye Bakanı Nebati’den Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi’ne Ilişkin Açıklama Açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEHMET AKİF PARLAK/EŞBER AYAYDIN – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kentsel değişime ait yürüttükleri kampanya kapsamında Türkiye’nin her şehrinden ciddi arz aldıklarını söyledi.

Bakan Nebati, Şanlıurfa’da Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ev gereksiniminin giderilmesi noktasında aralıksız yeni adımlar attıklarını dile getirdi.

Depremin ardından zarar gören evlerin yenilerini yapmak için Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı ile hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Nebati, kentsel değişime verdikleri ehemmiyete dikkati çekti.

Nebati, daha evvel ev sahipliğine ait kampanya açıkladıklarını andırdırarak, “Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere Ankara ve değişik şehirlerde bu adımları attık. Bu hafta Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığımızla işbirliğiyle kentsel değişim noktasında ne yapabiliriz diye evvelki çalışmaları da aktüelleyerek, üç haftalık yoğun bir çalışmayı bu hafta duyuru ettik. Bu duyuru çerçevesinde başta ev sahibi veya zararlı ya da kentsel değişim içerisinde olan evlerimizle alakalı bir kampanya kumpasladık. Aynı zamanda bu evlerin imalinde rol almak isteyen müteahhitlerin de yeniden burada yararlanabileceği bir yapı oluşturduk.” diye konuştu.

Hazine Maliye Bakanlığının bu anlamda da üzerine çok ciddi bir yük aldığını vurgulayan Nebati, “Kentsel Değişim Finansman Koliyi”ne dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığımızın 600 baz puan olarak vermesi gereken takviye ölçüsünü 840 baz puanına çıkararak 1,49 faiz oranıyla ki bunun 840 etrafında baz puanını biz karşılamış olacağız. Bu oranla kentsel değişimin çok süratli bir biçimde hakikatleştirilmesi noktasında ciddi bir adım atmış olduk. Gördüğümüz kadarıyla başta İstanbul olmak üzere ülkemizin her şehrinden bununla alakalı ciddi bir arz oluştu. Özellikle de belediyelerimizin bu mevzuda bizimle işbirliği yapma noktasında arzları oluştu. Ayrım yapmaksızın tüm belediyelerimize kentsel değişimin hakikatleştirilmesi noktasında üzerimize düşen bu mesullüğü karşılama kaydıyla beraber yürütme kararlılığında olduğumuzu ifade ettik.”

Yurttaşın çok uygun şartlarla elde edebileceği bu kredilerle konutlarını yenileyebileceğine işaret eden Nebati, müteahhitlerin de bu alanlara girebilmesi noktasında elde etmiş oldukları bu özgün tasarımın yararlı olacağını kaydetti.

Nebati, aynı biçimde belediyelerin de ortaya koyacağı performansla bir taraftan zelzeleden zarar gören evlerin tesliminde süratli bir büyüme sağlanacağını değişik taraftan da özellikle İstanbul’da kentsel değişimin süratlenmesi için yol açıldığını ifade etti.

Müteahhit, belediye ve yurttaşa çağrı

Bakan Nureddin Nebati, yurttaşlardan kentsel değişimle alakalı basitleştirici olarak aldıkları bu önlemleri kullanacak istemi ortaya koymalarını istedi.

Müteahhitlere de çağrıda bulunan Nebati, laflarını şöyle bitirdi:

“Basitleştirdiğimiz ve hemen hemen herkesin erişebileceği geniş bir alanın sağlandığı civarda lütfen sizler de bu mevzuda süratli bir biçimde adım atın. Belediyelere çağrımız var. Kentsel değişim tasarıyı edilen yerlerin bir an için tam politik saikleri bir tarafa vazgeçerek oradaki yurttaşlarımızla işbirliği yolunu açıp rezerv alanlarına yönlendirilecek biçimde bir tarafta evlerin yine yapılması aynı zamanda evlerin yine imar edilmesi noktasında lüzumlu adımları atsınlar. Biz Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı ile sahada karşıya karşıya kalabileceğimiz problemlerin de süratli bir biçimde çözümü noktasında net olarak istemimizi koyuyoruz. Tüm aksaklıkları aynı gün içerisinde çözebilecek istemimiz var. Bir an evvel lütfen bu ihtimallerden tam yurttaşlarımız yararlansın.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hazine Ve Maliye Bakanı Nebati’den Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi’ne Ilişkin Açıklama Açıklaması

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz