Hollanda’da 2022’De En Çok Etnik Kökene Dayalı Ayrımcılık Görüldü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda’da her sene kumpaslı yayımlanan ayrımcılık raporunda, 2022’deki ayrımcılık hadiselerinde kavmi kökene katlananların başı sürüklediği görüldü.

Hollanda’da İçişleri Bakanlığı ve Polis Teşkilatının arzı yönünde muhtelif müesseselerin katkısıyla hazırlanan 2022 ayrımcılık raporu yayımlandı.

Raporda, polise ve çocuk ombudsmanına yapılan “ayrımcılık” şikayetlerinde bir evvelki seneye göre çoğalış, öteki müesseselerdeki ayrımcılık hadiselerinde ise eksiliş görüldü.

Hollanda’da, 2022’de, polise gelen ayrımcılık şikayeti rakamının 6 bin 738’e çıktığı belirtilen raporda, bunun bir evvelki seneden yüzde 2 daha fazla olduğu bildirildi.

Raporda, ülkede en fazla kavmi kökene dayalı ayrımcılığın görüldüğü, bunların en fazla iş yaşamı ve kamu hizmetleri sırasında yaşandığı vurgulandı.

Polise gelen ayrımcılık şikayetlerinin üst üste üçüncü sene çoğalışını devam ettirdiği anlatılan raporda, polise gelen şikayetlerin yüzde 43’ünün, Ayrımcılık Şikayet Hizmetleri’ne ADV gelen şikayetlerin ise yüzde 49’unun “kavmi köken” kaynaklı olduğu kaydedildi.

Raporda, ADV’nin 2022’de araştırdığı ayrımcılık hadiselerinin yüzde 21’inin iş yaşamında, yüzde 16’sının kamu hizmetlerinin verilmesinde, yüzde 8’inin özel hizmet alımında yaşandığı ve yüzde 8’inin komşular tarafından yapıldığı ifade edildi.

Din temelli ayrımcılık en çok Müslümanlara yapıldı

Antisemitizmin ayrı bir kategori olarak yer aldığı raporda, öteki din ve inanç temelli ayrımcılık hadiselerinin en çok Müslümanlara karşı yapıldığına değinildi.

Polisin sunduğu sayılarda, 2022’de din temelli ayrımcılığın yüzde 93’ünde Müslümanların hedef alındığı ve bunun bir evvelki senede yüzde 67 olduğu ifade edildi.

Aynı biçimde ADV’nin sayılarında 2022’de din temelli ayrımcılığın yüzde 73’ü Müslümanlara müteveccih olurken, bu oranın 2021’de yüzde 65 olduğu aktarıldı.

Hollanda’da her sene kumpaslı olarak yayımlanan ayrımcılık raporu, Polis Teşkilatı, Ayrımcılık Şikayet Hizmetleri ADV, Internet Ayrımcılık Acil Hattı MIND, Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü, Milli Ombudsman ve Çocuk Ombudsmanı’ndan elde edilen istatistiki bilgilerle hazırlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hollanda’da 2022’De En Çok Etnik Kökene Dayalı Ayrımcılık Görüldü

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz