Hollanda’da Kuş Gribi Aşısı Denemesi Başarılı Oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda‘da Wageningen Üniversitesi Baytarlık Fakültesi tarafından yapılan çalışmalar neticeyi iki aşının tavukları kuş gribine karşı gözetmede galibiyetli olduğu ispatlandı.

Aşıların yalnızca hastalık bulgularına karşı değil, aynı zamanda virüsün dağılmasına karşı da tesirli olduğu belirtildi.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema, Temsilciler Meclisi’ne yolladığı mektupta, tavuk ve hindileri kuş gribinden gözeten aşının ehemmiyetli bir adım olduğunu ve elde neticelerin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Avrupa, takribî 1,5 yıldır en ağır kuş gribi dalgasıyla çaba ediyor. Salgın sebebiyle 5 milyondan fazla kümes hayvanı öldürüldü.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema’nın verdiği bilgiye göre, Wageningen Üniversitesi uzmanları, tavuklar üzerinde kuş gribine karşı dört değişik aşı denedi.

Her aşıdan 10’ar tavuğa uygulandı. Dört aşıdan ikisinin yapıldığı tavukların hasta olmadığı ve salgının yayımladığı belirlendi.

Laboratuvar çalışmalarını süratlendiren uzmanlar, galibiyetli netice veren iki aşının tavuk çiftliklerinde kullanmaya karar verdi.

Hollanda Tarım Bakanlığı, kanatlı hayvan çiftliklerinde büyük ölçekli aşılamaya müteveccih bir tasarı hazırladı.

İlk evrede birkaç kümes hayvanı çiftliğinde aşılama çalışması yapılacak. Daha sonra tam ülke genelinde aşılamaya geçilecek.

Testlerde galibiyetli olan iki aşı, tavuk yumurtalarına enjekte edilecek ya da civcivler bir günlükken kuluçkahanede aşılanacak.

Hollandalı uzmanların geliştirdiği kuş gribi aşısı, şu anda yalnızca tavuk ve hindi gibi yalnızca birkaç kümes hayvanı için tesirli.

Wageningen Üniversitesi tahlilcilerinden Nancy Beerens’e göre, aşılar ördekler, kazlar ve öbür kuş cinslerinde henüz işe yaramıyor.

Ördek, kaz ve hindilerin kuş gribinden korunmasına müteveccih aşı çalışmaları Fransa, İtalya ve Macaristan’da devam ediyor.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema, tavukların aşılanmasının ticarete tesirini incelemek için bir kaptan proje hazırladıklarını bildirdi.

Hükümet, aşılama programının mesul bir biçimde nasıl uygulanabileceğini kapsamlı olarak inceleyecek.

Test edilen aşılar henüz Avrupa Birliği mevduatı kapsamında değil. Lüzumlu tertip etmelerin ardından bu senenin sonuna doğru aşılama çalışmalarına başlanacak.

Hollandalı bakan, Avrupa Birliği AB azaları ile bu ülkelerdeki sektör temsilcileri ile de aşılama mevzusunda işbirliği yapılacağını vurguladı.

Hollanda Kümes Hayvanları Yetiştiricileri Birliği başkanı Bart – Jan Oplaat, kamu yayıncısı NOS’a yaptığı açıklamada, sektöre ağır darbe vuran kuş gribi salgınına karşı en iyi çözümün aşı olduğunu söyledi.

Oplaat, tesirli bir aşıyla kanatlı kümes hayvanları sektörünün 10 adım daha ileri gideceğini savundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hollanda’da Kuş Gribi Aşısı Denemesi Başarılı Oldu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz