İçinde Kiracı Olan Evler Satılmıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ev satışlarında artık boş daire aranıyor. Müşterilerin kriterleri değişti. Artık dairenin kiracısız olmasına dikkat ediliyor.

Emlakçılar, ev satışının güçleştiğini, müşterilerin ilk olarak evin dolu olup olmamasına baktığını belirtti. Öte yandan tahliye problemlerinde uygulanan tahliye taahhütnamesi sıklıkla uygulanmaya başlandı. Daireler taahhütname imza atılmadan kiraya verilmiyor.

Son yarıyılda ev ve kira maliyetlerindeki yüksek çoğalışlar konut sahipleri ile kiracılar arasında anlaşmazlıklara neden oldu. Konutlarını satmak isteyen mülk sahipleri kiracılarının çıkmamasından dolayı güçlük yaşıyor. Müşteriler ise kiracısı olan konutu, kiracıyı çıkartamama olasılığından dolayı almak istemeyebiliyor. Bu nedenle emlakçılar kiracılı konutları satmanın güç olduğunu söylüyor.

“Kiracısı olan daireleri satmak güçleşti”

Konut sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklardan bahseden emlakçı Şerafettin Başaran, “Konut sahipleri kiracısı olan dairesini satmak istediğinde konutu alacak bireyin kiracı ile uyuşması gerekiyor. Tapu değiştiği takdirde evin yeni sahibi kiracıyı çıkartmak isterse altı ay müddet sonrası çıkması için bildirimde bulunabilir. Müşteriler kiracıların konuttan çıkmama meseleyi ile karşılaşmamak için boş daireleri satın almak istiyor. Bu nedenle kiracısı olan daireleri de satmak son yarıyılda güçleşti” diye konuştu.

Tahliye taahhütnamesi yaygınlaşıyor

Konut sahipleri kiracıyı çıkartmak için tahliye taahhütnamesi usulüne başvurmaya başladı. Konutlarını kiraya vermek isteyen bazı mülk sahipleri kiracılara kontrat imza attırarak sözleşme bittiğinde çıkarılmayı vaat etmesini istiyor. Noter onaylı imza atılan taahhütname ile konut sahipleri konutlarını satmak veya başka nedenlerle kiracıyı çıkartmak istediklerinde bu taahhütnameyi devreye sokuyor.

Mülk sahiplerinin kiracılarını çıkartmak için muhtelif usullere müracaat ettiğini söyleyen Başaran, “Mülk sahipleri, kiracılardan kira sözleşmesinin yanında tahliye taahhütnamesi de imza atmasını istiyor. Konut sahipleri kira sözleşmeyi kontratı bittiğinde, istediği zaman kiracıyı çıkarmak için tahliye taahhütnamesini imza attırıyorlar. Konut sahipleri meşru güvence olarak kiracıların ‘tahliye taahhütnamesi’ imza atmasını istiyor. Son yarıyılda kiralar çok yükseldi, konutlarını yüksek maliyetten kiraya vermek isteyenler de tahliye taahhütnamesini devreye sokarak kiracısını çıkartmak isteyebiliyor” dedi. – İSTANBUL

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İçinde Kiracı Olan Evler Satılmıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz