İngiliz Bakanların Iş Telefonlarında Tiktok Kullanması Güvenlik Gerekçesiyle Yasaklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de bakanların iş telefonu ve elektronik aygıtlarında, Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’u kullanmaları güvenlik kaygıları sebebiyle menedildi.

İngiliz hükümeti, resmi aygıtlardaki ehemmiyetli bilgilere Çin hükümeti tarafından ulaşım sağlanabilmesinden kaygı ediyor.

Kabine Bakanı Oliver Dowden, yasağın “ihtiyati” bir karar olduğunu ancak hemen yürürlüğe gireceğini söyledi.

TikTok, kullanıcıların bilgilerini Çin hükümetine verdiği istikametindeki iddiaları kesin bir dille reddediyor.

BBC’ye konuşan sosyal medya devinin Avrupa’daki hükümet ilişkileri ve kamu siyasetinden mesul başkan yardımcısı Theo Bertram, kararın jeopolitik mazeretlere katlandığını söyledi ve şöyle konuştu:

“İnsanların sahip olduğu fobilere göre değil, asıllara göre suçlanmayı arz ediyoruz.”

Londra’daki Çin Büyükelçiliği de kararın hakikatlerden ziyade “siyasi esaslara” katlandığını ve “beynelmilel cemiyetin Birleşik Kraliyet’taki iş dünyasına dinlediği güveni baltalayacağını” söyledi.

Bakan Dowden, ulusa TikTok’u kullanmamaları güzergahında rastgele bir nasihatte bulunmayacaklarını ancak indirip kullanmadan evvel tüm sosyal medya platformlarının bilgi siyasetlerini dikkate almaları gerektiğini ifade etti.

Kıdemli milletvekilleri bir müddettir Başbakan Rishi Sunak’tan resmi makinelerde uygulamanın menedilmesi mevzusunda adım atmasını arz ediyordu.

Ancak bakanlıklar ve bakanlar, seslerini gençlere duyurmak için TikTok’u bir taşıt olarak benimsedi.

3,5 milyardan fazla indirmeye sahip uygulamanın kullanımı geçen seneler içerisinde büyük bir patlama yaşadı.

Uygulama ile beraber cümbüşlü filtreler ve müzikle oluşturulmuş kısa videolar kaydolmak olası. Uygulamanın kullanıcılara hitap eden videolar sunan algoritması da galibiyetli oluşunda en büyük etmenlerden.

Bunu basitlikle yapabilmesinin artta ise kullanıcıların yaşı, yaşadığı yer, kullandığı makine ve yazışma süratleri gibi pek çok bilgiye ulaşabiliyor olması uyuyor. Ayrıca uygulamanın çerezleri, kullanıcıların internet kullanımlarındaki hareketleri takip ediyor.

ABD merkezli sosyal medya siteleri de bunu yapıyor. Ancak TikTok’un Çinli ana firmayı ByteDance’in Pekin idaresinden etkilendiği iddia ediliyor.

Başbakanlık büroyu, hükümetin iletilerini iletmek üzere TikTok’u kullanmaya devam edeceklerini, yasağın bazı şartlar altından ödününün olabileceğini söyledi.

Bazı politikacılar da güvenlik ihtarlarına karşın TikTok alışkanlığından bırakma mevzusunda isteksiz.

Sık sık uygulamayı kullanan bakanlardan Grant Shapps, yasak kararına Leonardo DiCaprio’nun rol aldığı ve Wolf Of Wall Street filminden “Şov devam ediyor” repliğinin yer aldığı sahneyi paylaşarak tepki gösterdi.

Yasağı “manalı” olarak nitelendiren Shapps TikTok’u devlet aygıtlarında hiç kullanmadığını ve bu sebeple de TikTok’tan parçalamayacağını söyledi.

Bakanların siteyi şahsi telefonlarında kullanmaları yasaklanmadı.

Galler hükümeti de bakanlar ve sivil memurların iş telefonlarında uygulamayı menetti.

Perşembe günü bir açıklama yapan TikTok, İngiliz hükümeti tarafından alınan kararının “yanlış kavramalara” katlandığını söyledi.

Şirket lafçılarından birisi, “Kaygıları gidermek için hükümetle beraber çalışmaya kararlıyız, ancak asıllara göre değerlendirilmeli ve rakiplerimize denk davranılmalıdır” dedi.

Aralık ayından bu yana bazı yüksek profilli müessese ve kuruluş TikTok’a karşı harekete geçtiğini duyurdu:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiliz Bakanların Iş Telefonlarında Tiktok Kullanması Güvenlik Gerekçesiyle Yasaklandı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz