İngiltere, Göçmenleri Ruanda’ya Gönderme Planını Yaza Kadar Yeniden Uygulamayı Planlıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere, daha evvel bir kere yargı kararıyla durdurulan ülkeye yasa dışı yollarla gelen kumpassız muhacirleri Ruanda’ya yollama tasarısını yaz ayları gelmeden yine uygulamaya koymayı tasarlıyor.

Sky News’in hükümet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, özellikle Manş denizini geçerek ülkeye gelen kumpassız muhacir rakamındaki çoğalış sebebiyle İngiltere, muhacirleri Ruanda’ya hudut dışı etme tasarısını yine yürürlüğe koymayı kastediyor.

Yaza kadar tasarıyı yaşama geçirmek isteyen İngiltere’de dün İçişleri Bakanı Suella Braverman, Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta ile daha evvel yapılan Göç ve Ekonomik Kalkınma İşbirliği Uzlaşma Zaptını genişletme kararı aldı.

İçişleri Bakanlığından mevzuyla alakalı yapılan açıklamada, iki ülkenin küresel göç krizinin çözümü için gayret sarf etmeye devam edeceği belirtildi.

İmzalanan uzlaşma zaptına göre Ruanda’ya hudut dışı edilen bireylerin yeni yaşamlarını kurmaları noktasında destekleneceği belirtilen açıklamada Biruta’nın ülkesinin İngiltere’den binlerce kumpassız muhaciri almaya hazır olduğunu tekrarladığı ifade edildi.

Açıklamada Braverman, “İnsanların Manş denizini geçerek canlarını riske attığını görmek istemiyoruz.” ifadesine yer verildi.

Braverman, Ruanda’nın süratli gelişen, tehlikesiz bir ekonomi olduğunu da kaydetti.

Biruta da açıklamasında küresel göç kriziyle çaba için acil ve yenilikçi bir çözüm bulunması gerektiğini korunarak, “Bu sebeplerle, bu krizi çözme kararlılığımızı paylaşan İngiltere ile çığır açan ortaklığımıza olan bağlılığımızı bir kere daha yenilemekten memnuniyet dinliyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Tartışmalı Yasa Dışı Göç Yasa Tasarısı

Ülkeye Manş denizi yoluyla giren kumpassız muhacirleri yasaklamaya müteveccih yasa tasarısı hazırlayan İngiltere hükümeti, kumpassız muhacirleri tutulduğu anda nezaretine almayı öngörüyor.

Tasarıya göre, nezaretine alınan kumpassız muhacirler adli soruşturma olmaksızın 28 gün içinde kendi ülkelerine ya da tehlikesiz üçüncü ülkelere hudut dışı edilecek.

Hudut dışı edilen kumpassız muhacirler legal hak arayışlarını ve sığınma arzlarını ise hudut dışı edildikten sonra yapacak.

Ülkeye yasa dışı yollarla giren kimseye sığınma arzı hakkı verilmeyecek.

İngiltere’nin Ruanda tasarıyı

İngiltere geçen yıl hazırlanan “Ruanda Tasarıyı” kapsamında kumpassız muhacir ve ülkeye illegal yollarla girip sığınma arzı yapanları Ruanda’ya yollama amacını açıklamıştı.

Yüksek duruşma muhacirlerin Ruanda’ya sevk edilme tasarısını yasa dışı bularak 14 Haziran’da Ruanda’ya gitmek için havalimanında bekleyen uçağın kalkışını durdurmuştu.

Dünyada büyük tepkiler sürükleyen Ruanda Tasarıyı ile İngiltere, Ruanda’ya muhacirlerin lüzumlarını karşılaması için 5 senelik 120 milyon sterlin ödemeyi kabul etmişti.

İngiltere’de hükümet, özellikle geçen yıl 44 bini aşkın kumpassız muhacirin Manş denizini geçmesinin ardından, hudut dışı uygulamalarıyla göçleri durdurmayı kastediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiltere, Göçmenleri Ruanda’ya Gönderme Planını Yaza Kadar Yeniden Uygulamayı Planlıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz