İngiltere’de Kurşun Lahitte Romalı Bir Aristokratın Iskelet Kalıntıları Bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

West Yorksihe Ortak Hizmetleri ortaklığı ile Leeds Belediye Meclisi tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’nin Leeds şehrinde bulunan Garforth kasabası yakınlarında daha evvel keşfedilmemiş 1600 senelik bir kabirlikte daha önceki bir mermi lahitte 1000 seneden daha daha önceki olduğuna inanılan kimliği bilinmeyen kadına ait iskelet yıkıntılarının ortaya çıkarıldğı belirtildi. Viraneleri bulunan kadının geç Roma yarıyılından bir asilzade olduğu düşünülüyor. Ayrıca arkeologlardan oluşan bir takım tarafından ortaya çıkarılan alanda aralarında erkek, kadın ve çocuğun bulunduğu 60’tan fazla şahsın harabelerine de erişildi. Her iki yarıyıldan cenaze adetlerinin kabirlerde bulunması sebebiyle enkazların, hem geç Roma hem de erken Sakson yarıyılından bireylere ait olduğu düşünülüyor

Açıklamaya göre keşif geçen yıl baharda yapıldı ancak alanı ‘tehlikesiz yakalama gereksinimi’ sebebiyle açıklama şimdi yapıldı. Bütün konumu saklı yakalanan alandaki kazı, daha evvel alanın yakınlarında geç Roma yarıyılına ait taş binaların ve az rakamda Anglo-Sakson stili yapının keşfedilmesiyle başlatıldı. Kazının bitirildiği, detaylı kimyevi testlerin yanı gizeme kesin zaman dilimleri oluşturmak için karbon tarihleme de dahil olmak üzere yıkıntılara uzman analizi yapılacağı ifade edildi.

İNGİLİZ TARİHİNİN BİR YARIYILINA IŞIK TUTABİLİR

Keşfin, İngiliz tarihinin en ehemmiyetli yarıyıllarından birinin gizemlerini sarihe çıkarmaya destekçi olabileceği belirtildi. Arkeologların, kabrin, MS 400 ortamında Roma İmparatorluğu’nun düşüşü ile onu takip eden ünlü Anglo-Sakson kraliyetlerinin kurulması arasındaki büyük miktarda belgelenmemiş ve son derece ehemmiyetli geçişi kavramalarına destekçi olmasını umduğu da ifade edildi.

“MERMİ TABUT SON DERECE ENDER”

West Yorkshire Ortak Hizmetleri’nde baş arkeolog olan David Hunter keşifle alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu, daha önceki Britanya ve Yorkshire’ın gelişimi hakkında kavradığımız şey için büyük ehemmiyet taşıyan bir belirti olma potansiyeline sahiptir. Aynı gömü alanını kullanan iki topluluğun varlığı son derece gizeme dışıdır ve bu kabirliği kullanımlarının örtüşüp örtüşmediği buluntunun ne kadar ehemmiyetli olduğunu tanımlayacaktır. Gömüler beraber görüldüğünde, Yorkshire tarihinin devingen bir yarıyılında hayatın karışıklığını ve kararsızlığını gösteriyor. Mermi tabutun kendisi son derece ender, bu surattan bu gerçekten fantastik bir kazı oldu.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiltere’de Kurşun Lahitte Romalı Bir Aristokratın Iskelet Kalıntıları Bulundu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz