İran Ve Suudi Arabistan Ortak Ticaret Odası Açıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TAHRAN, 4 Nisan Xinhua — İran Ticaret, Sanayi, Madencilik ve Tarım Odası ICCIMA İdare Heyeti Abonesi Keyvan Kashefi, İran ve Suudi Arabistan’ın kısa zamanda ortak ticaret odası kalemtıraşını söyledi.

Pazartesi günü bir buluşmada konuşan Kashefi, ICCIMA’nın ortak ticaret odasının açılmasının takipçisi olduğunu belirtti.

Kashefi, İran’ın iki ülkede elçiliklerin yine açılmasından ve büyükelçilerin yine ceddilmesinden sonra zaman kaybetmeksizin Suudi Arabistan’la ticari temsil başkalaşımına başlamayı tasarladığını dile getirdi.

Tahran’la Riyad arasındaki ilişkilerin basmakalıplaşmasının, son 30 yıldır İran’ın ana politik ve ekonomik mevzusu olduğunu anımsatan Kashefi, İran’ın özel sektörünün Suudi Arabistan’la “yapıcı ve pozitif” etkileşimi memnuniyetle karşıladığını ve daha fazla ekonomik işbirliğine müteveccih tasarılar yapmaya başladığını laflarına ekledi.

İki ülkenin ilişkileri klasikleştirme kararının, İran ekonomisine son derece pozitif bir tesir yaptığını ve son derece bereketli bir mekanizma olduğunu kaydeden Kashefi, İran’ın değişik ülkelerle pozitif etkileşimlerinin devam edeceğine müteveccih umudunu dile getirdi.

Kashefi, İran ve Suudi Arabistan’ın petrol, doğalgaz, petrokimya ve teknoloji sektörlerinde büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Çin, Suudi Arabistan ve İran, 10 Mart’ta yaptıkları açıklamada Suudi Arabistan ile İran’ın diplomatik ilişkileri yine başlatma ve iki ay içinde elçilik ve misyonları yine açma mevzusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan önde gelen bir Şii din adamını idam etmesinin ardından İran’daki Suudi diplomatik misyonlarına müteveccih ataklara tepki olarak 2016 senesinde İran’la diplomatik ilişkilerini kesmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İran Ve Suudi Arabistan Ortak Ticaret Odası Açıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz