İran’da Gösterilerle Ilgili Idama Mahkum Edilen Bir Kişi Hakkındaki Karar Iptal Edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran’da Mahsa Belliyi şovlarıyla alakalı “ülkenin asayiş ve güvenliğini bozmak emeliyle kamu kuruluşlarını imha etmek ve ateşe vermek” yargılamasıyla idama mahkum edilen Sehend Nur Muhammedzade hakkındaki vefat cezası bozuldu.

İran’ın Şark gazetesine mevzuyla alakalı bilgi veren Muhammedzade’nin avukatı Hamid Ahmedi, yine suçlanan müvekkili hakkında evvelki duruşma tarafından verilen idam kararının iptal edildiğini söyledi.

Buna karşılık duruşmanın İran Ceza Kanunu’ndaki en ağır kabahatlerden sayılan muharebe kabahatinden karar verdiğini belirten Ahmedi, “26’ncı Devrim Duruşması, Sehend Nur Muhammedzade’yi muharebe kabahatinden 10 sene sürgün ve 5 sene mapusa mahkum etti, kamu kumpasını bozmaktan da 1 sene mapusa mahkum etti.” dedi.

Sehend Nur Muhammedzade, İran’da geçen sene eylülde genç bir kadının polis gözaltısındayken hayatını kaybetmesi üzerine başlayan şovlar sırasında “kamu kuruluşlarını ve imha etmek ve ateşe vermek” yargılamasıyla 4 Ekim’de nezaretine alınmış, daha sonra çıkarıldığı duruşma tarafına hapsedilmişti. Muhammedzade, aralıkta 29’uncu Tahran Devrim Duruşması tarafından idama mahkum edilmişti.

Yargı erkine bağlı Mizan Haber Ajansı, 31 Aralık’ta karar hakkında avukatının yaptığı itiraz müracaatının sonuçlandığını duyurmuştu.

Yüksek Duruşmanın Muhammedzade’yle alakalı karara yapılan itirazı isabetli bulduğu, Ceza İdraki Kanunu’nun 469. maddesinin alakalı kısımları uyarınca yine suçlama kararı verdiği kaydedilmişti.

İran’da şovlarla alakalı 4 şahıs idam edildi

İran’ın başşehri Tahran’da 13 Eylül 2022’de “nezaket polisi” olarak öğrenilen İrşat devriyeleri tarafından nezaretine alındıktan sonra rahatsızlanarak sağlık kurumuna kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Belliyi 16 Eylül’de hayatını yitirmişti.

Belliyi’nin vefatı üzerine memleketi Sakkız’da 17 Eylül 2022’de başlayan şovlar, ülke geneline yayılarak idare karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Ülkede takribî dört ay devam eden Mahsa Belliyi şovlarıyla irtibatlı olarak şu ana kadar 10’dan fazla şahıs idama mahkum edilirken bunlardan 4’ünün cezası infaz edildi. İdam cezalarının kimileri ise Yargıtay tarafından bozuldu.

İran Ceza Kanunu’na göre, “yeryüzünde mağlubiyetçilik çıkarmak ifsad fi’l talep” ve “devlete karşı savaş açmak muharebe” gibi kabahatlerle itham edilenler idam istemini suçlanıyor ve genellikle haklarında idam kararı veriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İran’da Gösterilerle Ilgili Idama Mahkum Edilen Bir Kişi Hakkındaki Karar Iptal Edildi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz