İsrail Basını: Abd, İran’la Nükleer Programı Konusunda Kısmı Bir Anlaşma Yapmayı Düşünüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletlerinin, İran’la “nükleer programının bazı kısımlarını dondurması karşılığında yaptırımların gevşetilmesini” öngören kısmi bir uyuşma yapmayı düşündüğü ve bunu da İsrail ile Avrupa ülkelerine ilettiği iddia edildi.

İsrail merkezli Walla sitesinin haberinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden idaresinin, kısmi uyuşma önerisiyle alakalı, İsrail ile Avrupa ülkelerini Almanya, Fransa ve İngiltere bilgilendirdiği aktarıldı.

Kısmi uyuşmanın, İran’ın, uranyum zenginleştirmeyi yüzde 60 seviyesinde dondurması karşılığında Güney Kore’deki banka hesaplarında bulunan 7 milyar doların blokesinin kaldırılması gibi yaptırımların gevşetilmesini kapsadığı ifade edildi.

Haberde, Amerikalıların, mevzubahisi öneriyi arabulucular yoluyla İran’a ilettiği ancak Tahran idaresinin bunu yalanladığı ve 2015’te imza atılan nükleer uyuşmaya geri dönme arzında ısrar ettiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’de İran’la kısmi uyuşmaya varılması mevzusunda yürütülen münakaşanın, İran’ın nükleer programıyla alakalı yaşanan krizin idaresinde yeni bir yaklaşımı temsil ettiği ve Amerika Birleşik Devletlerinin, İran’ın son iki senede nükleer programında kaydolduğu ilerlemeden dinlediği evhamı yansıttığı ifade edildi.

Walla’nın haberiyle alakalı İran’dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının IAEA şubat ayında yayımlanan raporunda, İran’ın Fordo Nükleer Tesisi’nde yüzde 83,7 saf zenginleştirilmiş uranyum parçacıkları tespit edildiğini açıklanmıştı. İran ise uranyum zenginleştirmenin yüzde 60 oranını geçmediğini ifade etmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İsrail Basını: Abd, İran’la Nükleer Programı Konusunda Kısmı Bir Anlaşma Yapmayı Düşünüyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz