İtalya’da Hükümet, Messina Boğazı Köprüsü Projesini Yeniden Başlatıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya’da Giorgia Meloni liderliğindeki sağ ortak yönetim hükümeti, İtalya anakarasıyla Sicilya adasını birbirini bağlayacak olan “Messina Boğazı Köprüsü”nün proje tasarılaması ve inşaat sürecinin serilikle başlatılmasına müteveccih bir kararname kabul etti.

Ülkede ilk olarak 1950’li senelerin başında gündeme gelen, bir hayli kere projelendirilmesine rağmen, çoğu kere finansman kasvetinden inşasına başlanamayan dolayısıyla imali ‘yılan hikayesi’ne dönen Messina Boğazı Köprüsü için sağ ortak yönetim hükümeti yeni bir adım attı.

Başbakan Meloni başkanlığında bir araya gelen bakanlar heyeti dün akşam, Messina Boğazı Köprüsü’nün inşasına müteveccih bir kararnameyi onayladı.

Buna göre, bakanlar heyeti, projenin tasarım, tasarılama ve inşaat sürecinin yine başlatılmasına izin veren bir karara yeşil ışık yaktı.

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da kabinenin onayladığı kararname kapsamında köprünün inşasından mesul Messina Boğazı Firmasının daha çağdaş bir yapıya kavuşturularak yine faaliyete geçirilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Açıklamada, köprünün inşası için 2011’deki son projenin temel alınacağı, mevzubahisi projenin zamanın yeni teknik, güvenlik ve etraf standartlarına uygun biçimde aktüelleneceği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, bitirildiğinde ise 3,2 km uzunluğuyla dünyanın en uzun asma köprüsü olacağı belirtilen Messina Boğazı Köprüsü’nün hem Sicilya hem de Kalabriya bölgelerinin gelişmesi için itici efor olacağı da vurgulandı.

Bu arada, Başbakan Dayanakçısı ve Eriştirme ve Altyapı Matteo Salvini, bu göreve geldiği günden beri ehemmiyetli amaçları arasında gösterdiği Messina Boğazı Köprüsü’ne müteveccih bakanlar heyetinde alınan karar için “Yalnızca Sicilya ya da Kalabriya için değil tam İtalya için tarihi bir gün” biçiminde değerlendirdi.

Salvini, daha evvel de 2024 senesinde köprünün inşasına başlamayı kastettiklerini söylemişti.

İtalya’nın 70 senelik düşü olan Messina Boğazı Köprüsü, 2011 senesinde yarıyılın Mario Monti liderliğindeki teknokrat hükümeti tarafından mali ekonomik kriz mazeret gösterilerek zamansız olarak rafa kaldırılmıştı.

Diğer yandan, bakanlar heyeti, Messina Boğazı Köprüsü kararı dışında ülkede vergi reformu yolunda kritik tertip etmeleri yaşama geçirmek üzere bazı kararlar aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İtalya’da Hükümet, Messina Boğazı Köprüsü Projesini Yeniden Başlatıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz