İtalya’da Türkiye’nin Akdeniz’deki Konumu Ve Dış Politikası Masaya Yatırıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya Temsilciler Meclisi Korunma Komiteyi Başkan Yardımcısı Milletvekili Piero Fassino, Türkiye’nin çok büyük bir tarihe sahip, stratejik ve büyük bir ülke olduğunu, bu sebeple de beynelmilel arenada bir ağırlığı bulunduğunu söyledi.

Roma merkezli Beynelmilel Siyasetler Çalışma Merkezi’nin CeSPI hazırladığı ve tertip etmesini İtalyan akademisyen ve yazar Valeria Giannotta’nın üstlendiği ” Akdeniz’de Türkiye” başlıklı dijital kitabın tanıtımı, başşehirdeki İtalya Dışişleri Bakanlığı yerelinde yapıldı.

Tanıtıma, kitabın editörlüğünü üstlenen CeSPI Türkiye Gözlemci Koordinatörü Giannotta’nın yanı gizeme Temsilciler Meclisi Korunma Komiteyi Başkan Yardımcısı Piero Fassino, İtalya’nın daha önceki Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili ve CeSPI analisti Aurora Ianni konuşmacı olarak katıldı.

Büyükelçi Marsili, Türkiye’nin 11 şehri etkileyen ve binlerce can kaybının yaşandığı zelzele trajediyi, ekonomik bazı eforluklar ve dış siyasette değişik ülkelerle ilişkileri klasikleştirme süreçleri eşliğinde 14 Mayıs’taki tercihlere gittiğini belirtti.

Marsili, cumhurbaşkanlığı tercihlerinde 20 seneyi aşkındır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında, “oldukça heterojen” bir grup olarak belirlediği 6’lı masa yaradılışının, Cumhuriyet Ulus Partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösterdiğini aktardı.

Marsili, tercih sonrasında Türkiye’de iktidar değişse de değişmese de Avrupa’nın Türkiye’ye yaklaşımında ne denli farklılıklar olacağına dair bazı kuşkuları olduğunu da ifade etti.

Valeria Giannotta da hazırladıkları ” Akdeniz’de Türkiye” çalışmasının, Türkiye’nin genişletilmiş Akdeniz coğrafyasındaki konumu ile iç ve dış siyasetteki yaklaşımlarını, sabit ve kırılgan enerjiklerinin araştırıldığını söyledi.

Bölgede Türk dış siyasetinin, kuruluşundan bugüne ve ayrıca AK Parti iktidarı süresince değişkenlikler gösterdiğini dile getiren Giannotta, “Ukrayna savaşı pek çok açıdan tanımlayıcı oldu. Ermenistan, Mısır ve hatta Suriye ile basmakalıplaşma süreçleri başladı. Körfez ülkeleriyle yeni işbirliği ruhu bulundu. Ayrıca zelzele ve zelzele diplomasisi de Türkiye’nin diplomaside Yunanistan başta olmak üzere diyaloğunu basitleştirdi.” dedi.

CeSPI Analisti Ianni ise Doğu Akdeniz’deki enerji sorununda Türkiye’nin de yer aldığı taraf ülkeler arasında ciddi yaklaşım değişikleri olduğunu, bu sebeple de deniz hudutlarının tanımlanmasını beklemenin güç olduğunu kaydetti.

Daha evvel bakanlık da yapan Temsilciler Meclisi Korunma Komiteyi Başkan Yardımcısı Fassino da “Türkiye, stratejik bir ülke, büyük bir ülke zira büyük bir tarihi var. Bu sebeple de beynelmilel arenada bir ağırlığı var.” dedi.

Jeopolitik konumu haysiyetiyle Türkiye’nin bölgesinde her daim çok ehemmiyetli bir rol oynadığını anlatan Fassino, “Bölgesinde ehemmiyetli bir rol oynadığını Ukrayna savaşında gösterdi. Özellikle hububat antreyi uyuşması, Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarını Antalya’da bir araya getirmesi ehemmiyetliydi.” diye konuştu.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne AB abonelik görüşmelerinin 2000’li senelerin ortasında durduğunu andırdıran Fassino, “Türkiye’ye kapıları kapatınca, o da natürel olarak kafasını öteki tarafa çevirdi.” ifadesini kullandı.

İtalya’nın tüm hükümetleriyle Türkiye’nin AB azalığına destek verdiğini dile getiren Fassino, “İtalya-Türkiye ilişkileri ticari açıdan çok ehemmiyetli. Her geçen gün gelişen bir ilişki mevzubahisi. Hükümetler, fertler gelip geçer ama devletler kalıcıdır. İtalya açısından Türkiye ile ilişkileri sıkı yakalamak büyük ehemmiyet talep etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İtalya’da Türkiye’nin Akdeniz’deki Konumu Ve Dış Politikası Masaya Yatırıldı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz