Japonya Otonom Sürüşe İzin Vermek İçin Trafik Yasasını Güncelledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TOKYO, 2 Nisan Xinhua — Japonya kamuya sarih yollarda 4. Seviye özerk sürüşe izin veren revize edilmiş karayolu trafik kanununu Cumartesi günü yürürlüğe koydu.

Beş seviyelik otomatik vasıta sınıflandırmasına göre 4. Seviye’de, sürücüsüz arabalar en az derecede sürücü müdahalesi gerektiriyor, tanımlanmış rotalar üzerinde sürücüsüz olarak çalışabiliyor ve acil vaziyetlerde kararlar alıp manevralar yapabiliyor.

Önceki yasa, taşıtı çoğu zaman sürücüsüz sistemin kullandığı ancak acil vaziyetlerde sürücünün lüzumlu müdahaleleri yaptığı 3. Seviye sürüşe izin veriyordu.

Güncellenen kanunun gerekli kıldığı yeni izin sistemi kapsamında özerk sürüş hizmeti sağlayıcıları, harekât tasarılarını vilayet polisinin kamu güvenliği komitelerine sunmak zorunda.

Yasa kapsamında, cerrahların hizmetleri uzaktan sorgulayacak bir şahıs cetmesi ve özerk taşıtların içindeki ve dışındaki şartların görsel ve işitsel olarak doğrulanması için donanım kurması gerekecek. Cerrahlar ayrıca konumu araştırmak ve izin şartlarını sağlamak üzere siber güvenlik tedbirlerini uygulamak zorunda.

Tokyo merkezli haber kuruluşu Jiji Press’in Cumartesi günkü haberine göre, Japonya’nın orta kesimindeki Fukui vilayetine bağlı Eiheiji kasabası yakında izin müracaatında bulunmaya hazırlanıyor.

Haberde Eiheiji kasabasının, bisikletli ve yaya yollarında seyahat edecek üç adet yedi koltuklu elektrikli araba ve bir sorgulama görevlisiyle erişim hizmeti vermeyi tasarladığı belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Japonya Otonom Sürüşe İzin Vermek İçin Trafik Yasasını Güncelledi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz