Kanada, Türkiye Ve Suriye’de Depremlerden Etkilenenlere Vize Kolaylığı Sağlayacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanada, Türkiye ve Suriye’de zelzelelerden etkilenenlere vize basitliği ve önceliği sağlanacağını açıkladı.

Kanada Muhacirlik, Sığınmacılar ve Yurttaşlık Bakanı Sean Fraser ve Eriştirme Bakanı Omar Alghabra, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, hükümet olarak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta alana gelen devirici zelzelelerden etkilenen bireylerin sığınmacı yerleştirme müracaatları da dahil olmak üzere geçici ve kalıcı ikamet müracaatlarını operasyona koyacaklarını duyurdu.

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra, bu kapsamda hali hazırda Kanada’da bulunan ancak vize zamanları dolan Türkiye ve Suriye yurttaşlarının kalış müddetlerini uzatmalarını basitleştirecek adımların da atılacağını açıkladı.

Türkiye’den Kanada’ya gelmek için müracaat eteceklerle, hali hazırda Kanada’da bulunan ancak vize zamanları dolan Türk yurttaşları, vize önceliği ve basitliğine ait kararlara uygun müracaatlarını 29 Mart 2023 tarihinden itibaren yapmaya başlayabilecekler.

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra’nın ortak açıklamasında, şunlar kaydolundu:

“29 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, daimi ikamet müracaatında bulunanların zelzeleler sebebiyle seyahat dokümanlarını kaybettiğini göz önünde bulundurarak, pasaport veya seyahat dokümanı lüzumluluğu ile bu dokümanlar için ödenen fiyatlardan feragat edeceğiz. Bu yeni tedbirler, zelzelelerden şahsi olarak etkilenenlerin denizaşırı müracaatlarına öncelik vermek için hali hazırda devam etmekte olan çalışmalara direnmektedir. Etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut geçici ikamet müracaatları ile kalıcı ikamet müracaatları, sığınmacı yerleştirme müracaatları dahil öncelikli olarak operasyona alınmaktadır.”

Bakan Fraser açıklamada, ” Kanada, Türkiye ve Suriye’de devirici zelzelelerden etkilenenlere takviye sağlamaya kararlıdır. Hükümetimiz, ortaya çıkan beynelmilel krizlere cevap vermeye ve gereksinimi olanları desteklemeye her zaman hazır olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Kanada Eriştirme Bakanı Omar Alghabra ise açıklamada, zelzelelerden etkilenen Türkiye ve Suriye yurttaşlarını destekleme vaadini sürdürdüklerini kaydoldu. Bakan Algahbra, “Bir Hayli Kanadalının zelzelelerden etkilenen aile azaları olduğunu öğreniyoruz ve bugünkü tedbirler bu Kanadalıları hafifletmeli. Bu yeni ihtiyatlarla, şu anda karşı karşıya kaldıkları güçlükleri gevşetmeyi umuyoruz. Bu felaketten etkilenenlerin karşılaştığı güçlükleri kavrıyoruz ve bu güç zamanda destek ve takviye sağlamakta kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kanada, Türkiye Ve Suriye’de Depremlerden Etkilenenlere Vize Kolaylığı Sağlayacak

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz